"Wieczór Rezydentów". Jurek Przeździecki z autorską selekcją

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 11:59
Za beatowym sterem ponownie melduje się Jurek Przeździecki. Co tym razem usłyszymy w "Wieczorze Rezydentów"?
Jurek Przeździecki
Jurek PrzeździeckiFoto: Adam Świetlicki/Czwórka
Autor audycji nakłania słuchaczy do rozważań, tym razem zada kolejne pytania muzyczno-egzystencjonalne. Najbliższą odsłonę audycji Jerzy Przeździecki zapowiadał tak: "Czym są przeciw-intuicyjne zbiegi okoliczności? Czy muzyka może powstawać w wyniku braku intencji? Oprócz głównego tematu, nie zabraknie oczywiście starannie wyselekcjonowanej elektroniki".

Jurek Przeździecki to jeden z najciekawszych nadwiślańskich twórców szeroko pojętego techno, doceniony także przez świat zachodni. Prywatnie jest miłośnikiem syntezy modularnej, zawsze twórczo niespokojny i kierowany potrzebą dalszego rozwoju. Warszawski producent elektroniki swoją przygodę rozpoczął w 1983 roku. Od tego czasu jego pasja owocowała wieloma płytami (Cocoon, Recognition, Boshke, Requiem) i koncertami na całym świecie.

Jurek Przeździecki studiował  kompozycję, fortepian i teorię muzyki współczesnej. Już w wieku 10 lat fascynowała go muzyka klasyków - Bacha, Beethovena i Chopina - a gdy studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zetknął się z muzyką elektroniczną. Front 242, Psychic TV, Throbbing Gristle, SPK i Coilna na zawsze zmieniły jego podejście do sztuki komponowania dźwięków.

Ostatnio artysta nawiązał współpracę z labelem TRIP, założonym przez jedną z największych gwiazd gatunku - Ninę Kraviz. 18 lutego utwór Jurka Przeździeckiego (pod aliasem Jurek Przezdziecki aka Praecox) trafił na specjalną kompilację labelu TRIP. Obecnie współpraca przewiduje jeszcze jeden numer, który wydany zostanie pod szyldem wytwórni Kraviz - wytwórni, którą polski artysta bardzo docenia za jej "eklektyczność".

***

Na "Wieczór Rezydentów" - w poniedziałek (08.08), o godz. 19.05 - zaprasza Jurek Przeździecki.

kd

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka muzyka elektroniczna