Ten kebab podbił Berlin i serca miłośników streetfoodu

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 04:00
Streetfood ma wiele odsłon, jedną z pierwszych był kebab. Nie dziwi więc fakt, że budka Mustafa Gemüse Kebap w Berlinie dla miłośników tego typu jedzenia jest już kultową. 
Kebab to danie kuchni arabskiej. Określenie obejmuje ponad dwadzieścia odmian tej potrawy i nie jest jednoznaczne
Kebab to danie kuchni arabskiej. Określenie obejmuje ponad dwadzieścia odmian tej potrawy i nie jest jednoznaczneFoto: Shutterstock/Vladimir Iakovenko

Berlin to miasto, w którym można znaleźć wszystko. Od imprez techno, przez sztukę największego kalibru, wspaniałe miejskie zakątki dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie aż po kuchnie z całego świata. Żeby spróbować kultowego dania, przede wszystkim należy wykazać się cierpliwością. Przed  lokalem ustawiają się długie kolejki, w których smakosze potrafią stać nawet dwie godziny. I nie ma w tym nic dziwnego, bo Mustafa’s Kebap pojawił się w wielu berlińskich przewodnikach i artykułach prasowych. Założyciel tego miejsca przybył do Niemiec z Turcji ponad 50 lat temu i do dziś nie narzeka na brak klientów. Sekret serwowanych tam kebabów tkwi w świeżym mięsie oraz pieczonych warzywach z najlepszych farm organicznych w Niemczech. A bułki i wrapy są pieczone na miejscu według autorskiego przepisu właściciela.

Kebab ma swój rodowód, który sięga starożytnej Persji, ale to danie rozsławili dopiero tureccy imigranci, którzy przybyli do Europy. Słowo kabab w języku perskim oznacza "opiekane mięso". Danie jest wytworem miejskiej społeczności, pokarmem wezyrów i pierwszym ulicznym fast foodem w historii ludzkości.

W 2019 roku kebab świętował 50. urodziny. To danie jest także najpopularniejszym szybkim jedzeniem "ulicznym" w Polsce, a budki sprzedające buły wypełnione mięsem znajdziemy w każdym polskim mieście. Historię kebaba opisał w książce „Kebabistan" Krystian Nowak, a youtuberzy chętnie testują go na swoich kanałach. W audycji podpowiemy, jak w domu przyrządzić to danie, żeby smakowało jak kebab z Berlina.

Sprawdź także:

***

Na audycję z cyklu "Nie na-żarty" w sobotę (15.01) o godzinie 17.05 zaprasza Mateusz Kulik.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka kulinaria jedzenie

Czytaj także

Noworleańska kanapka po' boy. "Prawdziwa fuzja smaków"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 10:02
Po' boy to skrót od "poor boy", co w języku angielskim oznacza "biedny chłopiec". - Rodzajów po' bojów jest wiele, wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie - mówią w Czwórce Marcelina Walaszek, Hubert Olczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Souvlaki. Smak greckich wakacji w twoim domu

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 11:40
Kawałki mięsa nadziane na szpadkę i opieczone na ogniu to jedno z najpopularniejszych dań kuchni greckiej. - Souvlaki są odpowiednikiem naszego szaszłyka, choć najprościej byłoby powiedzieć, że jest to "mięso na patyku". Samo mięso, bez dodatków - opowiada szef kuchni Michał Fabiszewski. 
rozwiń zwiń