Lobster roll. Jak smakuje hot-dog z homarem?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 12:50
Lobster roll, czyli bułka z homarem. Danie pochodzi z Nowej Anglii i według tych, którzy je próbowali - jest przepyszne. Jak przygotować kanapkę w domu?
Homar uchodzi za danie wyższych sfer. Okazuje się, że nie do końca słusznie...
Homar uchodzi za danie wyższych sfer. Okazuje się, że nie do końca słusznie... Foto: Pixabay/ksbaeg

Lobster roll wykonany jest z mięsa homara podanego na grillowanej bułce w stylu hot-doga. Kanapki z homarem może jeść na zimno lub na ciepło. Przekąskę posypuje się natką pietruszki, odrobiną pieprzu i polewa się kilkoma kroplami soku z cytryny. 

W polskich realiach kanapka może wydawać się dość ekscentryczna, ale na pomysł serwowania homara w formie zbliżonej do hot doga wpadli już w pierwszej połowie XX wieku Amerykanie i danie to po dziś dzień jest bardzo popularne u wybrzeży Nowej Anglii, gdzie poławia się homary.

Według historii - bułka z homarem po raz pierwszy pojawiła się w restauracji w Milford w stanie Connecticut, w 1927 roku. Właściciel lokalu - Harry Perry - podobno przygotował to danie na specjalną prośbę klienta. Miejscowi twierdzą, że do późnych lat 70. XX wieku restauracja miała nawet tabliczkę z napisem "Dom słynnego homara".

Dziś homar uważany jest za symbol luksusu, ale do końca XVIII wieku był uważany za "pożywienie dla biedaków" i "karmę dla służby".  Homar to skorupiak, który ma liczne właściwości i wartości odżywcze. Homar zawiera znaczące ilości witamin z grupy B, które biorą udział w metabolizmie, tworzeniu czerwonych krwinek, poprawiają wygląd skóry oraz odgrywają ważną rolę w procesach neurologicznych. Ponadto homar jest źródłem witaminy E, która jest antyoksydantem, zapobiega uszkodzeniom błon komórkowych oraz bierze udział w procesie wchłaniania witaminy A i witaminy CHomar zawiera znikomą ilość tłuszczu i ma korzystny wpływ m.in. na układ sercowo-naczyniowy: reguluje pracę tętnic, zmniejsza zdolności płytek krwi do zlepiania się i obniża zawartość cholesterolu.

Sprawdź także:

***

Na audycję z cyklu "Nie na-żarty" w sobotę (29.01) o godzinie 17.05 zaprasza Mateusz Kulik.  

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka kulinaria gotowanie
Czytaj także

Kimchi. Fenomen kuchni azjatyckiej ulubioną kiszonką Polaków

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 17:00
W ciągu roku przeciętny mieszkaniec Korei Południowej zjada 25 kilogramów kimchi, a do wyboru ma 200 różnych odmian. Astronauta Ko San zabrał kimchi w kosmos, kiszonkę wpisano też na światową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO
rozwiń zwiń
Czytaj także

Burzliwa historia kaszy. "Była z nami od zawsze"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 12:18
- Kaszę uwielbiano już przed wiekami we wszystkich grupach społecznych. Na przykład Anna Jagiellonka kazała sprowadzać do Warszawy kaszę aż z Radomska - mówił Paweł Ochman, autor książki "Kasze w kuchni regionalnej". 
rozwiń zwiń