Duński hot dog, czyli røde pølser o korzennym aromacie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 10:00
Røde pølser to narodowe duńskie danie. To hot dog, ale zamiast parówki jest w nim kiełbasa, która musi wystawać z bułki, w dodatku ma bardzo ciekawy aromat korzennych przypraw. 
Rde plser to danie typu fast food
Røde pølser to danie typu fast foodFoto: Shutterstock/smspsy

Dania okazuje się krainą hot dogów. Ten przysmak przyjął się w wielu krajach, ale tam jest wyjątkowo popularny. - Jego historia jest stosunkowo świeża, bo sięga początku XX wieku - mówi Magdalena Tomaszewska-Bolałek, kierownik food studies na Uniwersytecie SWPS. - Warto wspomnieć, że lobby restauratorów przez bardzo długi czas blokowało funkcjonowanie streetfoodów w Kopenhadze. Bano się, że jeśli pojawi się tanie, szybkie, dostępne jedzenie, to może zaszkodzić biznesowi restauratorskiemu - dodaje. 

Hot dogi pojawiły się w Danii dopiero w 1921 roku, ale od razu podbiły serca Duńczyków, były dobre i tanie. Każdego roku w Danii sprzedaje się około 100 mln hot dogów, a należy pamiętać, że liczba ludności Danii wynosi 5,8 mln. - Wydaje nam się, że hot dog wszędzie smakuje podobnie. Jednak tu wkrada się kultura kulinarna, która sprawia, że każdy kraj do wielu dań coś dodaje od siebie - podkreśla gość Mateusza Kulika. - Dzięki temu coś, co pozornie wydaje nam się znane, może się okazać odkrywcze w smaku. Tak jest w przypadku duńskich hot dogów - dodaje. 

Gość Czwórki podkreśla, że o smaku nordyckich hot dogów decydują dodatki. Mięso kiełbaski doprawiane jest dużą ilością ziela angielskiego, cynamonem, kardamonem, gałką muszkatołową. - Dzięki tym przyprawom hot dog smakuje inaczej - mówi. - W Danii otrzymujemy hot dogi ze świeżą, drobno posiekaną cebulą, cebulą prażoną, ogórkami w plastrach, które wcześniej były marynowane w zaprawie octowej. Do tego podawane są sos remoulade (zimny sos na bazie majonezu z dodatkiem musztardy i ziół, czasem z jajkiem na twardo), ketchup i musztarda - dodaje. 


Posłuchaj
15:04 czwórka nie na-żarty 14.05.2022.mp3 Co wyróżnia duńskie hot-dogi i jak one smakują? (Nie na-żarty/Czwórka)

 

Odtworzyć duński smak kiełbasek w polskiej kuchni wcale nie jest łatwo. - Ułatwione zadanie mają ci, którzy samodzielnie wytwarzają wędliny w domu. Wtedy mięso do kiełbasy należy przyprawić dużą ilością korzennych przypraw - podpowiada Magdalena Tomaszewska-Bolałek. - Jeśli korzystamy z gotowych kiełbasek, wtedy możemy dodać wymienione przyprawy do wody, w której je ugotujemy. Nie będzie to to samo, ale warto spróbować - dodaje.

Na duńskim rynku mamy szeroki wybór hotdogowych kiełbasek, od najprostszych o klasycznym smaku, po wyszukane z wpływami azjatyckich smaków. 

Sprawdź także:

W Danii hot dogi nazywane są røde pølser. Mają też swoje małe święto - w pierwszym tygodniu września na Festiwalu Żywności w Aarhus odbywa się ceremonia wręczenia nagród dla najlepszego røde pølsera. 

Hot dogi opanowały nie tylko Danię. W krajach skandynawskich spotkamy je w przeróżnych wersjach. - W Szwecji jest hot dog z dwiema parówkami i purée ziemniaczanym, Finowie serwują kiełbaski w bułce z ciasta pączkowego z lukrem i dodają do tego szklankę mleka, w Norwegii zjemy hot doga w charakterystycznym pieczywie o nazwie "lumpe" - wymienia ekspertka.  

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Magdalena Tomaszewska-Bolałek (kulturoznawczyni, kierownik food studies na Uniwersytecie SWPS)

Data emisji: 14.05.2022 

Godzina emisji: 17.14

pj

Czytaj także

Marnowanie żywności - jak je powstrzymać?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 12:00
Co roku na świecie marnuje się 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia. Powody są różne: nieodpowiedni wygląd, złe przechowywanie czy krótki termin przydatności do spożycia. Są sposoby, by temu zapobiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żiżig galnasz - biesiada wprost z czeczeńskiej kuchni

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 11:40
Żiżig galnasz to narodowe danie czeczeńskie. Do jego przygotowania potrzebujemy tłustej baraniny lub wołowiny oraz własnej roboty klusek. Zrobimy je w domu?
rozwiń zwiń