Od gorzkich ziaren kakaowca do czekolady nowego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 16:05
Czekolada to przysmak wielu. Znana jest na całym świecie jako słodki rarytas. Jednak jej początki to raczej gorzki smak sprzed wieków, z Ameryki Południowej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Hans Geel

Nie byłoby czekolady bez ziaren kakaowca. Botanicy są zgodni, że przed wiekami drzewa kakaowca rosły już w Ameryce Południowej głównie w dorzeczach Orinoko oraz Amazonki. Smak ziaren kakaowca poznali już Majowie, raczyli się gorzkim napojem z dodatkiem wina czy sfermentowanej kukurydzy. Ziarna kakao były też najprawdopodobniej też walutą.

Do Europy ziarna kakao dotarły najprawdopodobniej wraz z powrotem statków Krzysztofa Kolumba, ale ich smak miał nie przypaść do gustu hiszpańskim władcą. Dopiero na początku XVI wieku wróciły do łask. Przyprawione cukrem, miodem, wanilią czy mlekiem stały się ulubionym napojem hiszpańskich możnowładców. Nieszybko dotarły do kolejnych krajów Europy, bo Hiszpanie strzegli swej tajemnicy. 

Należy pamiętać, że przez wieki czekolada była napojem. Dopiero w XIX wieku Holender Coenraad van Houten stworzył prasę do pozyskania tłuszczu z ziaren kakaowca. Tym sposobem uzyskał masło kakaowe. Był to początek powstania czekolady w tabliczkach. 

Do Polski czekoladę jako pierwszy przywiózł z Niemiec Karol Wedel, choć wiemy, że już wcześniej nasi władcy raczyli się czekoladowym napojem. W audycji sprawdzimy, jak jeszcze wykorzystywano ziarna kakaowca, jak słodki rynek rozwijał się w Polsce i na świecie, w jakich czekoladowych wariacjach zakochaliśmy się do szaleństwa. 

Sprawdzimy też co jada się na muzycznych festiwal, czyli zajrzymy do Foodtrucków na Ostróda Reggae Festiwal.

***

Na audycję z cyklu "Nie na-żarty" w sobotę (09.07) o godzinie 17.05 zaprasza Mateusz Kulik.

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka czekolada jedzenie
Czytaj także

Magia kuchni. Jak blisko od jedzenia do pocałunku?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2018 16:22
W tym tygodniu świętowaliśmy Dzień pocałunku, a wczoraj Dzień czekolady dlatego w niedzielnej "Sztuce jedzenia" powracamy do najsmaczniejszych i najromantyczniejszych filmów w światowym kinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedzenie przyszłości - jakie jest w filmach i literaturze SF?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 16:40
Wyciskane z tubek pasty czy kapsułki przypominające tabletki? A może zupełnie nowe produkty, których jeszcze nie zdążyliśmy poznać? Jedzenie to jeden z ważniejszych elementów naszego życia. Jak będzie ono wyglądało w przyszłości? Po ten temat sięgali twórcy filmowi i SF, którzy w swoich obrazach przedstawiali niezwykłe wizje jedzenia przyszłości. Niektóre z nich doczekały się urzeczywistnienia.
rozwiń zwiń