X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dwujęzyczność - zalety

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 17:07
Naukowcy odkryli wiele powiązań pomiędzy dwu lub wielojęzycznością a utrzymaniem dobrego stanu naszego mózgu.
Polacy chcą się uczyć języków obcych
Polacy chcą się uczyć języków obcychFoto: Pixabay.com

Wiele badań pokazuje, że dwujęzyczność może ochronić mózg przed taką chorobą jak Alzheimer lub innymi formami demencji. Badanie przeprowadzone zostało przez naukowców z  Uniwersytetu Edynburskiego. Na grupie osób chorujących na Alzheimera oraz demencję udowodnili oni, że u osób, które mówiły w dwóch lub więcej językach demencja była opóźniona o 4,5 roku.   

Inne badanie wykazało, że dwujęzyczność chroni przed osłabieniem funkcji poznawczych. Autorzy tłumaczą, że mówienie w dwóch językach pomaga rozwijać przyśrodkowe płaty mózgowe, które odgrywają kluczową rolę w tworzeniu pamięci.

Mówienie w dwóch lub więcej językach ma jeszcze inne pozytywne skutki. Pozwala ono na trenowanie naszego mózgu, by był bardziej wydajny i przetwarzał więcej informacji.


aj

Zobacz więcej na temat: języki obce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak