X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Blask Księżyca kreuje zachowania zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 11:12
Blask Księżyca może wpływać na ruch zwierząt, ich wzrost, a nawet wycie.  To, jak się zachowują może być związane z fazami Księżyca.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Denis Kapexhiu/Shutterstock.com

Księżyc wpływa na życie poprzez swoje światło. Jego obecność, brak lub zmiany jasności w ciągu nocy mogą nadać kształt reprodukcji, komunikacji oraz innym aspektom zwierzęcego życia. 

Naukowcy odkryli sposób, w jaki światło Księżyca wpływa na ofiary lwów. Meredith Palmer - ekolog z Uniwersytetu w Princeton - śledziła cztery ulubione ofiary lwów tj. zebry oraz antylopy, a używała do tego 225 kamer zainstalowanych na terenie tak dużym jak powierzchnia Los Angeles. Zdjęcia z kamer wykazały, że badane gatunki reagują na fazy Księżyca.  Z ujęć wynika, że zwierzęta te ustalały swój plan działania na podstawie cyklu Księżyca. Podczas ciemnych nocy skrywały się w bezpiecznych miejscach i nie wychodziły. Natomiast  kiedy noc była jasna lub gdy pojawiła się pełnia księżyca, zwierzyna była odważniejsza i wychodziła w bardziej niebezpieczne miejsca, gdzie potencjalnie mogłyby też znajdować się np. lwy. 

To przykład tego, jak obecność lub brak Księżyca może mieć fundamentalne znaczenie w ekosystemie. ​

Zobacz więcej na temat: księżyc zwierzęta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak