X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Droga Mleczna „ukradła” kosmicznych „sąsiadów" z innej galaktyki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 18:47
„Sąsiedzi” z pradawnej historii w składzie Drogi Mlecznej.
Die Milchstrae, ist die Galaxie, in der sich das Sonnensystem mit der Erde befindet.
Die Milchstraße, ist die Galaxie, in der sich das Sonnensystem mit der Erde befindet.Foto: shutterstock.com/CHAINFOTO24

Nasza Droga Mlecza „ukradła” kilka  galaktyk karłowatych, które należały do Wielkiego Obłoku Magellana (galaktyki znajdującej się tuż obok Drogi Mlecznej). To wszystko miało miejsce prawdopodobnie poprzez połączenia zachodzące między galaktykami, co jest powszechnym zjawiskiem we wszechświecie.

Odkrycie kradzieży jest wynikiem danych zebranych z sondy kosmicznej Gaia. To Europejska misja, która ma na celu mierzenie ruchów miliona gwiazd. W obserwacje wchodzą również dane o obecnych ruchach kilku bliskich nam galaktyk.

Grupa badaczy porównała zebrane informacje z symulacjami, które odwzorowały ruchy innych galaktyk sprzed wielu lat. To zestawienie sugeruje, że cztery karłowate galaktyki sferoidalne i dwie inne galaktyki karłowate (znane jako Carina i Fornax), były częścią Wielkiego obłoku Magellana. Natomiast Droga Mleczna - większa galaktyka - zdołała rozedrzeć Obłok Magellana, dzięki silniejszym polom grawitacyjnym.

W słowniku kosmicznym „kradzież” ta nie zdarzyła się wcale tak dawno temu. Galaktyki, o których mowa, dołączyły do Drogi Mlecznej około miliarda lat temu, co jest ułamkiem z 13.8 miliardów lat istnienia wszechświata.  

aj

Zobacz więcej na temat: kosmos
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak