X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Psy wyczują nowotwór?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 15:13
Psy mają wrażliwy węch, co w świecie medycznym może być bardzo przydatne. Dlaczego? Otóż zwierzęta te są w stanie wywęszyć pewne choroby, w tym nowotwór.
Wystawa psów
Wystawa psówFoto: Pixabay.com/Public domain

Naukowcy sugerują, że nasze czworonogi potrafią wykryć wiele rodzajów nowotworów u człowieka. Jak wiele innych chorób, rak pozostawia specyficzne ślady oraz zapachy w ludzkim ciele i wydzielinach cielesnych. W zależności od rodzaju nowotworu, „ślady” te potrafią być przez nie wykryte w: skórze, oddechu, moczu, kale oraz pocie.

Wyszkolone psy potrafią wywęszyć nowotwór jelita grubego z oddechu ludzkiego z wysoką dokładnością, nawet we wczesnym stadium choroby. Ponadto, również mogą wykryć raka płuc, a także raka jajników z próbek krwi.

W jaki sposób naukowcy udowodnili, że psy potrafią wyczuwać nowotwór? Badanie opublikowane w BJM Case Reports opisało jak 75 letni mężczyzna udał się do lekarza, ponieważ jego pies ciągle lizał zmianę skórną za jego uchem. Z przeprowadzonych testów wynikło, że pacjent ten chorował na czerniaka złośliwego.

Pupil mężczyzny nie był przez nikogo szkolony, a mimo to potrafił wyczuć nowotwór. Dlatego naukowcy skupiają się na treningu psów, aby te bez problemu mogły wywęszyć konkretne nowotwory.

 

aj

Zobacz więcej na temat: pies
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak