X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Głęboki sen zwalcza niepokój

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 11:18
Nieprzespana noc może być jednym z czynników, wprowadzających nas w stan niepokoju lub lęku.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Marcos Mesa Sam Wordley /Shutterstock.com

By zmierzyć poziom niepokoju, badacze zbadali grupę 18 osób, która musiała obejrzeć emocjonalnie niepokojące filmiki. Za pierwszym razem oglądali po nieprzespanej nocy, natomiast za drugim razem po przespanej nocy. Po obejrzeniu filmów, każdy z uczestników musiał wypełnić dodatkowo ankietę, w której opisywał swoje emocje towarzyszące mu podczas seansu.

Dodatkowo, każdy z uczestników miał zrobiony skan mózgu, który wykazał że przyśrodkowa kora przedczołowa, była nieaktywna podczas nieprzespanej nocy. Wcześniejsze badania sugerowały, że ta część mózgu jest odpowiedzialna za osłabianie niepokoju i stresu. Skan wykazał także, że nadmierna praca mózgu w innych jego częściach związana jest z  przetwarzaniem emocji.

Wyniki badania przedstawiają, że nieprzespana noc podnosi poziom niepokoju o prawie 30 procent. Jak mówi Prof. Walker: „ aby dobrze zrozumieć, brak snu powoduje, że nasz mózg niejako mocno wciska pedał gazu i brakuje mu hamulców jeśli chodzi o nasze emocje. Stąd mogą pojawić silne zmiany w nastroju”.  

 aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak