Dlaczego zimą jemy więcej?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 10:00
Zmiana pory roku może przyczynić się do odczuwania głodu. Jak się okazuje, ludzie jedzą znacznie więcej w zimnych okresach. Dlaczego?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Aquarius Studio

Kiedy temperatura spada i robi się chłodniej, wielu z nas szybciej odczuwa głód, a to wiąże się z ochotą na przekąski. Za zimowy apetyt nie jest odpowiedzialna tylko głowa, ale też kilka czynników.

Po pierwsze - zimno stymuluje nasz impuls przetrwania

Kiedyś zima uznawana była za niebezpieczeństwo. Dlatego ludzie przygotowywali się na jej przyjście np., gromadząc zapasy jedzenia. Można więc stwierdzić, że dzisiaj jedzenie większych ilości w chłodniejsze dni jest zakorzenione w ludzkiej naturze biologicznej.

Po drugie - jedzenie rozgrzewa

Dni są krótsze, a większość z nas pracuje do późnych godzin. Spożywanie większej ilości kalorii rozgrzewa nasz organizm oraz dodaje mu potrzebnej energii.

Po trzecie – mniejsza aktywność fizyczna

Zimą mniej się ruszamy. Niekiedy bywa po prostu tak, że wolimy zostać w domu, spędzając czas przed telewizorem i jedząc przekąski. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale pamiętajmy, że spadek aktywności fizycznej wiąże się z wzmożonym apetytem, a ten sprzyja tyciu.