X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego zimą jemy więcej?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 10:00
Zmiana pory roku może przyczynić się do odczuwania głodu. Jak się okazuje, ludzie jedzą znacznie więcej w zimnych okresach. Dlaczego?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Aquarius Studio

Kiedy temperatura spada i robi się chłodniej, wielu z nas szybciej odczuwa głód, a to wiąże się z ochotą na przekąski. Za zimowy apetyt nie jest odpowiedzialna tylko głowa, ale też kilka czynników.

Po pierwsze - zimno stymuluje nasz impuls przetrwania

Kiedyś zima uznawana była za niebezpieczeństwo. Dlatego ludzie przygotowywali się na jej przyjście np., gromadząc zapasy jedzenia. Można więc stwierdzić, że dzisiaj jedzenie większych ilości w chłodniejsze dni jest zakorzenione w ludzkiej naturze biologicznej.

Po drugie - jedzenie rozgrzewa

Dni są krótsze, a większość z nas pracuje do późnych godzin. Spożywanie większej ilości kalorii rozgrzewa nasz organizm oraz dodaje mu potrzebnej energii.

Po trzecie – mniejsza aktywność fizyczna

Zimą mniej się ruszamy. Niekiedy bywa po prostu tak, że wolimy zostać w domu, spędzając czas przed telewizorem i jedząc przekąski. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale pamiętajmy, że spadek aktywności fizycznej wiąże się z wzmożonym apetytem, a ten sprzyja tyciu.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak