X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy muzyka jest naprawdę „uniwersalnym językiem”?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 10:00
Nowe badania potwierdzają pogląd, że muzyka na całym świecie ma wiele wspólnych cech, pomimo wielu różnic.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Vladimir Sukhachev

Samuel Mehr z Uniwersytetu Harvarda odkrył, że wszystkie badane kultury tworzą muzykę i używają podobnych rodzajów muzyki w podobnych kontekstach, z zachowaniem spójnych cech w każdym przypadku.

Na przykład muzyka taneczna jest szybka i rytmiczna, a kołysanki delikatne i wolne - na całym świecie. Co więcej, wszystkie kultury wykazywały tonalność: budowanie małego podzbioru nut z pewnej nuty bazowej, tak jak w zachodniej skali diatonicznej.

Te i inne ustalenia wskazują, że rzeczywiście istnieją uniwersalne właściwości muzyki, które prawdopodobnie odzwierciedlają głębsze podobieństwa ludzkiego poznania - podstawową „ludzką muzykalność”.

Nowe badania sugerują, że muzykalność człowieka jest jednym ze wspólnych aspektów ludzkiego poznania. Tak jak mówi się, że kraje europejskie są zjednoczone w różnorodności, tak również mieszanka ludzkiej muzykalności jednoczy wszystkie kultury na całej planecie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak