„Kryzys klimatyczny” nowym przedmiotem w szkołach w Nowej Zelandii

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 11:00
Nowozelandzkie szkoły wprowadzają przedmioty dotyczące kryzysu klimatycznego, aktywizmu i lęku ekologicznego.
Pahiatua to miasto leżące w południowo-wschodniej części Wyspy Północnej, w Nowej Zelandii, w okręgu Tararua, 60 km na północ od miasta Masterton i 30 km na wschód od Palmerston North (zdj. ilustracyjne)
Pahiatua to miasto leżące w południowo-wschodniej części Wyspy Północnej, w Nowej Zelandii, w okręgu Tararua, 60 km na północ od miasta Masterton i 30 km na wschód od Palmerston North (zdj. ilustracyjne)Foto: marekuliasz/Shutterstock.com

Jak podaje „The Guardian”: „Wszystkie szkoły w kraju uzyskają dostęp do materiałów o kryzysie klimatycznym opracowanych przez najlepsze agencje naukowe w Nowej Zelandii. Lekcje o klimacie będą skierowane do uczniów w wieku 11-15 lat, ale nie będą obowiązkowe”.

Wprowadzenie tego programu jest wynikiem projektu pilotażowego przeprowadzonego w  2018 roku w szkole w Christchurch. Jak się okazało, sama rozmowa o kryzysie klimatycznym nie wystarcza, a jedynie powoduje u nastolatków większy stres. Dlatego obecne zajęcia mają skupiać się na sposobach radzenia sobie z lękiem oraz pokazywać, jak strach obrócić w pozytywne działania na rzecz środowiska.