Warszawscy naukowcy skonstruowali optyczny teleskop czasowy

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 16:36
Naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zbudowali optyczny teleskop czasowy o rekordowej rozdzielczości. Nowy wynalazek umożliwia jednoczesny odbiór oraz analizę wielu blisko położonych zakresów częstotliwości optycznych.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Jak informują twórcy teleskopu – „Urządzenie pozwala rozdzielać sygnały optyczne tak bliskie w częstotliwości, jak stacje radiowe UKF FM (0,1MHz). Teleskop może rejestrować sygnały emitowane przez systemy bazujące np. na gazach atomowych, pojedynczych jonach lub na układach opto-mechanicznych, co dotychczas nie było możliwe”.

Wynalazek może zostać zastosowany jako odbiornik w protokołach przesyłania informacji kwantowej, np. w kryptografii kwantowej. Inne zastosowanie to odbieranie danych z bardzo odległych satelitów nadających sygnały optyczne.

Nad urządzeniem pracowano w grupie Laboratorium Pamięci Kwantowych. Optyczny teleskop czasowy skonstruowali i przetestowali doktoranci z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Wasilewskiego z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych.

Zobacz więcej na temat: fizyka studenci