Nie przesadzaj z treningiem!

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 16:29
Osoby z chorobami serca oraz te, które nie ćwiczą regularnie, mogą być narażone na zdarzenia sercowo-naczyniowe podczas intensywnego wysiłku fizycznego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mooshny/Shutterstock.com

Rosnąca świadomość korzyści zdrowotnych wynikających z ćwiczeń, zachęciła wiele osób do wzmożonej aktywności. Pojawiła się znacznie większa ilość osób wykonujących ćwiczenia o wysokiej intensywności. Wśród nich są też tacy, których ciała mogą być na to nieprzygotowane.

„Podobnie jak z lekami, możliwe jest „przedawkowanie” ćwiczeń fizycznych. Może ono prowadzić do zdarzeń sercowych, szczególnie gdy ćwiczenia wykonywane są przez nieaktywne czy niezdolne do tego osoby, z rozpoznaną lub niezdiagnozowaną chorobą serca”. - mówi Prof. Barry A. Franklin - „Ważne jest, aby zacząć ćwiczyć, ale iść powoli. Nawet jeśli w liceum uchodziło się za sportowca”. – dodaje.

Jeśli dana osoba wykonuje niewielką aktywność fizyczną, może zacząć od regularnego spacerowania. Następnie gdy stanie się to łatwe, może próbować regularnie chodzić pod górę, a potem wykonywać trudniejsze i bardziej wymagające ćwiczenia.

Autorzy sugerują również, że jeśli dana osoba ma chorobę serca, powinna skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego schematu ćwiczeń.

Zobacz więcej na temat: trening siłowy zdrowie serce