Raport "Droga do szkoły a jakość powietrza"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 17:54
22 września wypada Światowy Dzień bez Samochodu. Dlatego też Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki wraz z partnerami zaprezentował pilotażowe badania. Wynika z nich, że dowożenie dzieci do szkoły samochodem może mieć istotny wpływ na zanieczyszczenie powietrza w jej pobliżu. Co więcej, w trakcie podróży autem nie zawsze jesteśmy chronieni przed wdychaniem szkodliwych substancji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: LanaElcova/Shutterstock.com

W raporcie możemy wyczytać, że im więcej osób dowozi do szkół swoje dzieci samochodami, tym większe jest zanieczyszczenie powietrza wokół placówki. Alternatywą mógłby być rower, jednak rodzice przeważnie uważają, że ich pociechy nie będą czuły się bezpiecznie, jadąc nim. Dlatego chętniej do szkoły wysyłają je pieszo.

Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki przeprowadził także pilotażowe badania jakości powietrza wewnątrz pojazdów. Z danych GUS wynika, że w naszym kraju jest zarejestrowanych ponad 27 milionów pojazdów, z czego ok. 80% jest starsze niż 10 lat, 57% – 15 lat, a 37% ma więcej niż 20 lat. To oznacza, że nie ma co liczyć na to, że ich filtry kabinowe są dobrej jakości.

„Nie ma wątpliwości, że wpływ na to, czym oddychamy w pojeździe, ma jakość powietrza na zewnątrz. Przekonanie, że w kabinie pojazdu jesteśmy w 100% wolni od szkodliwych substancji, jest nieprawdziwe. W tym obszarze także potrzebne są dalsze badania” – czytamy w raporcie.


aj

Zobacz więcej na temat: zanieczyszczenie powietrza