Ludzie zmienili dźwięki oceanów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 19:29
Ludzie nie tylko zmieniają powierzchnię i temperaturę planety, ale także jej dźwięki. Naukowcy odkryli, że zmiany w krajobrazie dźwiękowym oceanu wpływają na szeroki zakres życia stworzeń morskich, od malutkich krewetek po ogromne wieloryby.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: ANURAKE SINGTO-ON/Shutterstock.com

Dźwięki rozchodzą się bardzo daleko pod wodą. W przypadku ryb, jest on nawet lepszym sposobem wyczuwania otoczenia niż światło. Wiele ryb i zwierząt morskich używa dźwięków do komunikowania się, lokalizowania miejsc do rozmnażania lub karmienia, a także do wykrywania drapieżników. Jednak zwiększony hałas powodowany przez ruch statków, motorówek, podwodne poszukiwania ropy i gazu oraz inne działania ludzkie, utrudnia rybom wzajemne słyszenie się.

„Zmiana klimatu wpływa również na procesy fizyczne, które kształtują dźwięki oceanu, takie jak wiatry, fale i topniejący lód” - stwierdzili naukowcy odpowiedzialni za to odkrycie. Przyznają również: „Wyobraźcie sobie, że musicie wychowywać dzieci w hałaśliwym miejscu przez cały czas. Nic dziwnego, że wiele zwierząt morskich wykazuje wyższy poziom stresu z powodu hałasu”.


aj

Zobacz więcej na temat: oceany hałas