Nie żyje Biz Markie, legenda muzyki hip-hop

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 14:37
Miał 57 lat.
Biz Markie, amerykanski raper z Nowego Jorku, legenda muzyki hip-hop
Biz Markie, amerykanski raper z Nowego Jorku, legenda muzyki hip-hopFoto: MediaPunch / BACKGRID / Backgrid USA / Forum

Zmarł Nowojorczyk Marcel Theo Hall, czyli Biz Markie, legenda i jedna z najbarwniejszych postaci muzyki hip-hop. Raper o charakterystycznym glosie i stylu rymowania. Także  DJ, beatboxer, producent, radiowy i telewizyjny prezenter oraz aktor (m.in. "Men In Black II"). Określany był mianem "Clown Prince of Rap".

Zadebiutował w 1988 roku albumem "Going' Off". W sumie nagrał ich 5. Do jego najbardziej znanych dokonań należą takie utwory jak "Just a Friend" (największy przebój artysty), "Vapors", "Nobody Beats The Biz", "Make the Music With Your Mouth, Biz", "Biz is Goin' Off", "Turn Tha Party Out", etc. Wystąpił również gościnnie w nagraniach takich wykonawców jak Beastie Boys, The Avalanaches, Flaming Lips, Usher, Big Daddy Kane, Alliance Ethnik, Morcheeba, Gravediggaz, czy De la Soul.

Od lat zmagał się z cukrzycą typu 2. W kwietniu 2020 roku, z powodu powikłań związanych z chorobą trafił do szpitala. Doznał udaru i zapadł w śpiączkę. Mimo rehabilitacji, jego stan nadal się pogarszał, co doprowadziło do przedwczesnych doniesień o śmierci artysty pod koniec czerwca. Zmarł 16 lipca w wieku 57 lat.

Biz Markie - Nobody Beats the Biz / Biz Markie / Rhino YouTube

 MaH

Zobacz więcej na temat: hip-hop rap śmierć