Fokus na Kosowo w trakcie 22. MFF Nowe Horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 20:00
W ramach sekcji zaprezentowanych zostanie sześć nowych, uznanych na świecie filmów pełnometrażowych i zestaw krótkich metraży.
Wzgórze ryczących lwic, reż. Luana Bajramo
Wzgórze ryczących lwic, reż. Luana BajramoFoto: mat prasowe

Wśród wszystkich opowieści szczególnie wyróżniają się głosy kobiet, które pojawią się w aż czterech spośród sześciu pełnometrażowych filmów. Ul Blerty Basholli (2021, Nagroda Jury, Nagroda Publiczności, Nagroda za reżyserię na Sundance), Vera śni o morzu Kaltriny Krasniqi (2021, premiera w Wenecji, w sekcji Orrizonti), Szukając Venery Noriki Sefy (2021 Nagroda Specjalna Jury w Rotterdamie) oraz Wzgórze ryczących lwic Luany Bajrami (2021, premiera w canneńskiej sekcji Quinzainne) bezszwowo łączą lokalne (a z naszej, wschodnioeuropejskiej perspektywy, wręcz swojskie) z uniwersalnym.

Bohaterki tych filmów podejmują desperackie próby emancypacji, konfrontują się z matkami, a od córek odbierają lekcję gniewu i nieposłuszeństwa. Czasem w pojedynkę, a czasem tworząc stado bądź rój, wypowiadają służbę patriarchatowi. W ich historiach, jak w soczewce skupiają się nie tylko kwestie feministycznego przebudzenia, ale kluczowe obyczajowe, polityczne i ekonomiczne problemy bezustannie negocjującej swoją tożsamość europejskiej prowincji. 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 21-31 lipca. O tydzień dłużej, do 7 sierpnia, trwać będzie część online’owa festiwalu. 

mat prasowe/gmo