Intensywny wysiłek umysłowy męczy tak samo jak praca fizyczna

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 21:50
Zmęczenie, jakie odczuwamy po wielogodzinnym i intensywnym myśleniu, może wiązać się z nagromadzeniem w mózgu związku, który utrudnia dalszą pracę umysłową.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/fizkes

Naukowcom udało się ustalić przyczynę, dlaczego wytężone myślenie powoduje zmęczenie poznawcze – wyczerpanie psychiczne i trudności ze skupieniem. Według nich może być to fizjologiczną reakcją na akumulację potencjalnie toksycznych metabolitów w mózgu.

Jak wyjaśniają na łamach magazynu Current Biology: „W sytuacji, w której przez wiele godzin angażujemy nasz mózg w intensywną pracę umysłową, mogą powstawać rożnego rodzaju toksyczne produkty uboczne, które mają tendencję do odkładania się w konkretnej części mózgu: w korze przedczołowej. To właśnie ma sprawiać, że w tym momencie zmieniają się nasze zachowania i zaczynamy w większym stopniu skłaniać się ku czynnościom, które nie wymagają od nas aż takiego wysiłku i zaangażowania”.

W rzeczywistości zmęczenie, jakie odczuwamy w wyniku wysiłku umysłowego, jest w większym stopniu rodzajem sygnału alarmowego, który ma nas skłonić do przerwania pracy w celu ochronienia naszego mózgu przed potencjalnymi zaburzeniami w jego funkcjonowaniu.

Zobacz więcej na temat: mózg praca