Respect For Tape nie wraca, bo nigdy nie odszedł

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 15:01
Posłuchajcie kolejnej odsłony wyjątkowej akcji.
Okładka singla Respect For Tape
Okładka singla "Respect For Tape"Foto: mat. promocyjne

Od premiery ostatniego singla w ramach akcji Respect For Tape, objętej naszym patronatem, minęło już ponad pół roku, ale Ci którzy cierpliwie czekali na kolejną odsłonę projektu właśnie zostali nagrodzeni. W sieci pojawił się właśnie kawałek zatytułowany po prostu "Respect For Tape", w którym usłyszeć możemy Rafiego, Osaka i Numera Raza.

Data premiery nowego utworu nie jest przypadkowa - to właśnie 30 sierpnia 1963 roku podczas Niemieckiej Wystawy Radiowej firma Philips zaprezentowała światu rewolucyjny nośnik. Przez dekady popularne "tejpy" gościły tak w studiach, jak i w warunkach domowych.

Kawałek, za którego produkcję odpowiada Matis jest już piątym singlem zapowiadającym album "Respect For Tape". Premiera krążka zbliża się wielkimi krokami.

Rafi & Osak & Numer Raz - Respect For Tape (prod. Matis & cuty: DJ Twister) | Respect For Tape / YouTube: Respect For Tape

Projekt "Respect for Tape" to hołd oddany kasecie magnetofonowej - nośnikowi przechowującemu nie tylko wyjątkową muzykę, ale również piękne wspomnienia. Ktoś pomyślałby, że to jedynie kilkadziesiąt metrów taśmy zawiniętej w kawałku plastiku, jednak dla wielu to coś znacznie więcej. Dzięki kasecie upływ lat jest jedynie pozorny - wraz z wciśnięciem przycisku PLAY, słuchacz może przenieść się w dowolną czasoprzestrzeń przy dźwiękach głębokiego basu i rytmicznych werbli.

"Respect For Tape", którego inicjatorem i producentem wykonawczym jest ceniony kolekcjoner muzycznych taśm Grędziu, stworzono z czystej zajawki i kolekcjonerskiej pasji, w których nieustannie tli się młodzieńczy zapał. Główną ideą niniejszej inicjatywy jest powrót do lat 90., kiedy to miłośnicy rapu ubrani w baggy przemierzali pewnym krokiem osiedle, słuchając boombapowych brzmień zza oceanu i pierwszych nagrywek lokalnych emcees płynących z bateriożernych walkmanów.

Gusta młodych słuchaczy żyjących w czasach konsoli Pegasus i gumy Turbo kształtowały się inaczej niż obecnie. Kanały telewizyjne, takie jak MTV czy VIVA, stacje radiowe, lokalne sklepy muzyczne, weekendowe giełdy - wszystko to było ówczesnym YouTubem, Spotify’em czy Soundcloudem. Nierzadko też kolega z nagrywarką CD i dostępem do internetu stanowił przepustkę do muzycznego świata. Niedostępność potęgowała apetyt. O muzykę było trudniej, ale czy to oznacza, że było gorzej?

Jeśli dorastałeś na przełomie wieków, przenośny odtwarzacz był Twoim nieodłącznym kompanem w podróży, ołówek służył Ci do przewijania ulubionych albumów przegrywanych na wysłużonym kaseciaku lub po prostu kochasz rap i całą hiphopową kulturę, to "Respect For Tape" jest skierowany do Ciebie.

projekcie bierze udział łącznie 75 raperów, producentów i DJ-ów.

 

 

AŚ, mat. prasowe