W tym roku słuchamy więcej muzyki niż kiedykolwiek

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 06:21
...i ma ona wielki wpływ na naszą kondycję psychiczną.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tinxi/Shutterstock

Jak wyczytać można w raporcie IFPI (Międzynarodowy Związek Przemysłu Fonograficznego), zatytułowanym "Engaging with Music 2022", wielbiciele muzyki słuchają jej więcej niż kiedykolwiek w historii. Obecnie jest to 20 godzin i 6 minut tygodniowo. W 2021 roku było to 18 godzin i 15 minut. Oznacza to, że, porównując, w ciągu tygodnia nasza playlista bogatsza jest o około 30 piosenek.

Ankieta przeprowadzona na ponad 44 tysiącach ludzi z 22 krajów wskazuje również, że 46% słuchaczy korzysta z płatnych subskrypcji serwisów streamingowych. 75% ankietowanych obcuje z muzyką poprzez różne media - platformy audio i wideo, telewizję, radio, filmy czy gry.

- Tegoroczny raport pokazuje, jak dynamicznie zmienia się sposób odbioru muzyki przez słuchaczy. Zauważyć można również ogromną pracę wytwórni i artystów nad wykorzystaniem nowych technologii, by dotrzeć do swoich fanów - komentuje Frances Moore, dyrektor IFPI.

Co istotne, ulubiona muzyka zdaje się mieć ogromny wpływ na ogólne samopoczucie ankietowanych. Aż 69% z nich stwierdziło, że pomaga im ona w utrzymaniu odpowiedniej kondycji psychicznej oraz towarzyszy podczas ćwiczeń fizycznych.

Ciekawym faktem jest, że w raporcie pojawiło się... ponad 500 różnych gatunków muzycznych - od sertanejo, dangdut czy disco polo, aż po pop, rap czy rock.