Alternatywa dla plastikowych opakowań – powłoka w sprayu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2022 21:40
Zaproponowano stworzenie urządzenia grzewczego, z którego wystrzelany byłby odpowiedni materiał, który mógłby oplatać żywność o najróżniejszych rozmiarach i kształtach.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ j.chizhe

W ciągu ostatnich 50-60 lat, w czasie „Ery Plastiku”, umieściliśmy w naszym środowisku 6 miliardów ton plastikowych odpadów – zauważa Philip Demokritou, dyrektor Nanoscience and Advanced Materials Research Center. Jak dodaje: „W różnych miejscach na świecie podejmowane są różnorodne próby wyrugowania tego typu plastikowych opakowań z naszego życia codziennego. Przykładowo w amerykańskim stanie New Jersey wprowadzono przepisy, na mocy których ze sklepów spożywczych mają w ogóle zniknąć tak popularne torebki foliowe. Jednakże konieczne jest szersze podejście do problemu i przede wszystkim zastąpienie opakowań opartych na ropie naftowej innymi, które byłyby biodegradowalne i nie byłyby szkodliwe dla środowiska naturalnego”.

Teraz na łamach „Nature Food” naukowcy zaproponowali stworzenie urządzenia grzewczego – podobnego do suszarki do włosów - z którego wystrzelany byłby, tak jak pajęcza nić u super bohatera Spidermana, odpowiedni materiał, który mógłby oplatać żywność o najróżniejszych rozmiarach i kształtach.

Za materiał mogłyby by posłużyć biopolimery, które wykorzystanoby do wyprodukowania inteligentnych włókien, które by jednocześnie zabezpieczały żywności przed bakteriami i zanieczyszczeniami. We wcześniej wspomnianym artykule, opisana została technologia, która mogłaby prowadzić do produkcji takich polimerów, nazywana „focused rotary jet spinning”.

Zobacz więcej na temat: technologie opakowanie