Wyhoduj sobie miasto na festiwalu Przemiany

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 08:46
W miastach jak w soczewce skupiają się główne wyzwania cywilizacyjne naszych czasów. Organizatorzy Festiwalu Przemiany proponują, by na metropolie spojrzeć trochę inaczej. 
W miastach jak w soczewce skupiają się główne wyzwania cywilizacyjne naszych czasów.
W miastach jak w soczewce skupiają się główne wyzwania cywilizacyjne naszych czasów.Foto: shutterstock/BABAROGA

W miastach bywa ekstremalnie gorąco, pojawia się smog, nagłe ulewy wywołują podtopienia, antropocentryczna infrastruktura niszczy naturalne siedliska bioróżnorodności, zmienia się lokalny mikroklimat. Organizatorzy Festiwalu Przemiany proponują, żeby na miasta spojrzeć trochę inaczej. Popatrzeć na nie jak na wielkie żywe organizmy, które ulegają transformacji i przystosowują się do zmian? Zachęcają do wyhodowania sobie miasta, nowego zdrowego organizmu. - Wyhodujmy zdrowe miasta przyjazne dla mieszkańców i przyrody, bioróżnorodne, lokalne, energooszczędne. Skorzystajmy z wyobraźni, dobrych praktyk, a przede wszystkim wiedzy naukowej. Wiele zależy od nas. Przekonacie się o tym podczas tegorocznych Przemian. Przed nami trzy dni pełne spotkań, wykładów, warsztatów i koncertów - zapraszają.

W "Ratujemy świat" porozmawiamy o tym wyjątkowym wydarzeniu, wyzwaniach stawianych przed miastami XXI wieku. Sprawdzimy czy jest jeszcze dla nich ratunek. Gośćmi Kasi Dydo będą organizatorzy wydarzenia. 

Festiwal Przemiany odbędzie się w dniach 7-9 października w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik.  

W audycji zapraszamy również na rozmowę Adrianny Janiszewskiej z autorami bestsellera "Zdrowy pies"("Forever dog") Rodney Habib i dr Karen Shaw Becker, którzy są światowej sławy autorytety w dziedzinie zdrowia zwierząt domowych. Opowiedzą o eko zabawkach, karmie i wpływie zanieczyszczenia środowiska na zdrowie psów. Sprawdzimy czy hodowla psów może być ekologiczna. 

***

Na audycję Ratujemy świat zapraszamy w piątek (23.09) po godz. 15.05. Program poprowadzi  Kasia Dydo.

pj

Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń