X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gdy Zupa tworzy przestrzeń i szkołę budowania relacji

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 11:28
Zupa na Plantach działa od 3 lat. Wolontariusze spotykają się co niedziela i wspólnie gotują zupę. Jednak, jak podkreślają goście Czwórki, nie tylko o ciepły posiłek dla osób w kryzysie bezdomności tu chodzi.
Audio
  • Piotr Żyłka i Halina Jedynak opowiadają o Zupie na Plantach (Przystanek: Zupa/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Halfpoint/Shutterstock.com

Piotr Żyłka i Halina Jedynak, od lat związani z Zupą na Plantach, wielokrotnie słyszą zadanie: to najlepsza zupa jaką jadłem w życiu. Jednak dla wielu osób Zupa jest czymś więcej niż tylko ciepłym posiłkiem, to przestrzeń, która przywraca nadzieję. 

Zupa na Plantach to przestrzeń do spotkania jednego człowieka z drugim Piotr Żyłka

- Trudno dziś powiedzieć od czego to się zaczęło. Każdy z nas, wolontariuszy, ma inną historię - mówi gość Czwórki. - Ja przeszedłem pewną przemianę od momentu, w którym osoby bezdomne omijałem na ulicy, bo mi przeszkadzały, bo mnie irytowały, do momentu, kiedy 4 lata temu, pierwszy raz świadomie wyszedłem żeby ich spotkać. Wtedy nie było Zupy. Był termos z herbatą i papierosy. Szukałem ich w bardzo mroźny dzień na jednej z bocznic kolejowych w Krakowie. Jakaś zmiana we mnie zaszła - podkreśla. 

- Większość ludzi, gdy myśli o Zupie to myśli o gotowaniu zupy - opowiada Halina Jedynak. - Każdy, kto jest w Zupie zdaje sobie sprawę, że nie chodzi tyko o dokarmianie osób bezdomnych, a o znanie ich imion, ich historii. My chcemy się z nimi spotkać, a nie tylko rozdać zupę - dodaje. 

Ludzie bezdomni zaczęli dla mnie istnieć. Oni, tak samo jak my, potrzebują rozmowy i potrzebują być zauważeni Piotr Żyłka

Goście Czwórki podkreślają, że wchodzą w środowisko trudne, naznaczone nałogami, problemami psychologicznymi i psychicznymi. - Gdy ktoś się "wywraca" to jest to dołujące - przyznają. 

Dlaczego cały czas działają w Zupie na Plantach? Czy Zupa to środowisko tylko osób wierzących? Jak wygląda gotowanie zupy, zdobywanie produktów? Jakie powinno być nasze podejście do osób w kryzysie bezdomności? Jakie rady Czwórkowi goście mają dla początkujących wolontariuszy? Czym jest, towarzyszący Zupie na Plantach, Magazyn ciepła? O tym m.in. w rozmowie z audycji. 


***

Tytuł audycji: Przystanek: zupa

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Piotr Żyłka (redaktor portalu Deon, Zupa na Plantach), Halina Jedynak (Zupa na Plantach)

Data emisji: 24.12.2019

Godzina emisji: 20.04

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Jak mądrze pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 17:58
- Wolontariat to nie tylko realna pomoc, ale także budowanie relacji z innymi, przełamywanie barier. Każdy człowiek ma inną historię, więc nie ma schematu, według którego można działać - mówią goście Czwórki, którzy na co dzień działają w fundacjach, pomagający m.in. bezdomnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wigilijny Czat Czwórki". Świąteczne tradycje z całej Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 11:45
Tradycje związane z Wigilią Bożego Narodzenia łączą polskie domy, chociaż każdy region naszego kraju ma swoje odmienności. O swoich sposobach na święta opowiadają w specjalnym wydaniu "Czatu Czwórki" Justyna Majchrzak, Kamil Jasieński i Jakub Jamrozek.
rozwiń zwiń