Autobiografia Janusza Głowackiego - w środę odcinek 21.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 10:40
Zapraszamy do słuchania fragmentów autobiografii "Z głowy" Janusza Głowackiego. Książka tego znakomitego felietonisty i dramaturga została nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Autobiografię czyta Grzegorz Małecki z Teatru Narodowego. 
Grzegorz Małecki, aktor
Grzegorz Małecki, aktorFoto: Wojciech Kusiński/PR

"Z głowy" przedstawia barwne życie autora w czasach PRL-u w pryzmacie niepowtarzalnego humoru, ironii i absurdu. Janusz Głowacki przytacza w tej książce anegdoty ze swojego życia w krótkich i zwartych epizodach. Robi to z ogromnym poczuciem humoru, ale również z ogromnym dystansem do siebie i innych. Książka rozpoczyna się rozdziałem "One way ticket", w którym opisuje wyjazd do Londynu na premierę swojej sztuki. Tam staje przed dylematem - wracać czy nie wracać do kraju, gdzie jak napisał: "w jednej chwili zamieniłem się z nikomu nieznanego prowincjonalnego pisarza w zupełną znakomitość". Jednak Anglia stała się tylko przystankiem w drodze do Ameryki.

W kolejnych rozdziałach twórca przenosi czytelnika do różnych czasów  i miejsc, przeplatając historie ze swojego dzieciństwa (czasy wojenne) z życiem w Nowym Jorku. Dziesiątki historyjek z PRL-u i Nowego Jorku przedstawiają również  jego przyjaciół i wrogów na burzliwym tle ostatniego czterdziestolecia.

Na naszej antenie regularnie można usłyszeć fragmenty książek, wpisujących się w zainteresowania słuchaczy oraz miłośników dobrej literatury. 

POSŁUCHAJ WIĘCEJ Radiopowieść w Czwórce >>>

Emisja fragmentów ma miejsce w "Stacji Kultura" od 1 do 30 czerwca 2022 roku, od poniedziałku do piątku, po godz. 10.45 w audycji "Stacja Kultura"

***

Dotychczas w "Stacji Kultura" pojawiały się fragmenty lektur szkolnych i powieści, które czytają znani aktorzy. W marcu spotkaliśmy się z  "Przygodami Sherlocka Holmesa" sir Arthura Conana Doyle’aW lutym na naszej antenie można było słuchać opowiadań Brunona Schulza. W styczniu przeczytaliśmy "Opowieści niesamowite" Edgara Allana Poe. W kwietniu "Podróże z Herodotem" czytał Paweł Krucz, a w maju na naszej antenie wybrzmiały fragmenty książki "Wanda: opowieść o sile życia i śmierci: historia Wandy Rutkiewicz", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2017 roku. 

***

mat. pras./kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń