Wielkanoc wege. Babki kokosowe, majonez z ziemniaka i jaja z tofu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022 12:45
Podczas Bożego Narodzenia jemy mniej mięsa niż na Wielkanoc. - Te święta kojarzą się głównie z produktami pochodzenia zwierzęcego. Jemy jajka, wędliny i mięsa. Ale wegańska Wielkanoc to nie jest nic skomplikowanego - mówi Paweł Ochman z bloga Weganon.pl. 
Baba wielkanocna
Baba wielkanocnaFoto: Shutterstock/zi3000

Żur na warzywach i sernik z tofu

Jajka na bazie tapioki z majonezem z aquafaby, wielkanocne kulki bezjajeczne, biała kiełbasa z fasoli, żurek na owsianym zakwasie, pieczyste warzywne, baba kokosowa - to dania, z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne potrawy wielkanocne. - Na moim stole nie może zabraknąć zupy: barszczu białego lub żuru. Barszcz gotuję na zakwasie z mąki pszennej, żur - na zakwasie z mąki żytniej. Zamiast kiełbasy dorzucam podpieczone warzywa, dodaję majeranek i chrzan - wymienia gość Czwórki. - Pasztet zazwyczaj robię z soczewicy lub z ciecierzycy w kolorze jajecznym, natomiast odpuszczam wędliny wegańskie. Przygotowuję też galaretki warzywne, które ścinam agarem. Piekę wegańskie baby i serniki na bazie tofu.   

Kalafior, ziemniaki i napój sojowy. Z tego zrobisz majonez

Dodatkiem, który najczęściej wzbudza dyskusję przy świątecznym stole, jest majonez. Są fani poszczególnych marek, ale też coraz więcej osób przekonuje się do majonezu bez jajek. - Nie potrzebujemy do tego ani wyjątkowego sprzętu, ani składników. Wystarczą napój roślinny bogaty w lecytynę, na przykład napój sojowy bez cukru, olej rzepakowy, sól i musztarda. Wszystkie składniki miksujemy bądź ucieramy, aż do konsystencji tradycyjnego majonezu. Żeby podkreślić jego smak, można dodać czarnej soli kala namak - podpowiada Paweł Ochman. - Jeśli jednak ktoś nie chce do majonezu używać napoju roślinnego, może go zrobić na bazie ugotowanych ziemniaków albo kalafiora.   

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Paweł Ochman (@weganon)

Sprawdź także:

Jak smakują wegańskie jaja?

Kilkanaście lat temu wegetarianizm był mało popularny. Dziś coraz więcej osób zmienia swoje nawyki żywieniowe. Już prawie 60 procent Polaków i Polek deklaruje chęć redukcji spożycia mięsa, a 28 procent rezygnuje w ogóle z mięsa na rzecz potraw roślinnych - wynika z badania przeprowadzonego przez Ibris. - Najważniejszym składnikiem wielkanocnego menu są jajka. I tutaj większość znanych mi osób mówi, że się poddaje, że nie wyobraża sobie świąt bez jajek z majonezem. Tymczasem wegańskie jajka są. Robi się je, miksując tofu z mlekiem roślinnym i z dodatkiem agaru. Uzyskaną w ten sposób masę przekładamy do foremek, w których robi się jajka z czekolady, i wydrążamy miejsce na żółtko. Przygotowuję je z ciecierzycy albo z białej fasoli z kurkumą, żeby miały żółty kolor. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Paweł Ochman (@weganon)

Posłuchaj
19:04 CZWÓRKA Nie do przejedzenia - veganon 16^.04.2022.mp3 Jak smakuje Wielkanoc w wersji wege? Rozmowa z Pawłem Ochmanem (Nie do przejedzenia/Czwórka)

Rozpoczęcie diety roślinnej u osób, które przez większość życia jadły mięso i produkty mleczne, może doprowadzić do istotnych zmian w organizmie. Dieta roślinna niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych: weganie żyją dłużej średnio o 7 lat, mają lepszą skórę, włosy, paznokcie, szybciej regenerują się po aktywności fizycznej. Są mniej podatni na choroby układu krążenia czy cukrzycę albo nowotwory i inne choroby cywilizacyjne. Należy jednak pamiętać, że choć korzyści jest wiele, podstawą jest oczywiście dobre zbilansowanie diety. 

Kotlety z pokrzywy i flaki z parmezanem, czyli co jedzono w przedwojennej Polsce [Weganon+Starecka] | Muzeum Powstania Warszawskiego

***

Tytuł audycji: Nie do przejedzenia

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Paweł Ochman (Veganon.pl) 

Data emisji: 16.04.2022

Godzina emisji: 17.14

kul

Czytaj także

Novel food. Jedzenie dla przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 16:00
Ciastka z larw, cukier z bakterii i oleje z grzybów - w ten sposób Unia Europejska chce walczyć z głodem na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska od kuchni. Czy jesteśmy "foodies"?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 18:00
Nasze gusta kulinarne zmieniły się przez ostatnie lata. Staliśmy się foodies, czyli osobami, które zaczynają próbować nowych potraw i doceniać dania z najdalszych zakątków świata. 
rozwiń zwiń