Rok 1958 - kultura i "1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 15:15
Tym razem z Justyną Majchrzak wybierzemy się do roku 1958. To wtedy m.in. rozpoczął się wielki projekt budowy tysiąca szkół, a jazz doczekał się swojego festiwalu. 
Audio
Dzieci na dziedzińcu pierwszej Tysiąclatki - Czeladź, wrzesień 1959 r.
Dzieci na dziedzińcu pierwszej "Tysiąclatki" - Czeladź, wrzesień 1959 r. Foto: PAP/Kazimierz Seko

Dom Chłopa Bohdan Pniewski.jpg
Bohdan Pniewski. Architekt stolicy, salonów i władzy

1958 - obok aspektu edukacyjnego, to bardzo "kulturalny" rok. W klubie studentów Politechniki Warszawskiej "Stodoła" pierwszy raz rozbrzmiewa Festiwal Jazz Jamboree.

W kinach premiera za premierą. Widzowie mogli zobaczyć takie obrazy jak: "Eroica", "Pętla", "Ewa chce spać", "Król Maciuś I", "Ostatni dzień lata", "Wolne miasto", "Popiół i diament", "Pożegnania". Wszystkie z tytułów na stałe zapisały się w historii kinematografii polskiej, a kolejne pokolenia niezmiennie z nich czerpią. 

Sprawdź też:

W audycji powiemy też o pierwszym spektaklu "Kabaretu Starszych Panów", który miał swoją premierę w TVP, oraz o uruchomieniu pierwszego polskiego reaktora jądrowego o wdzięcznym imieniu "Ewa".


***

Na audycję z cyklu "Spod lady"  w sobotę (23.10) o godzinie 15.05 zaprosiła Justyna Majchrzak.

aw

Czytaj także

Bieszczadzkie morze. Jaka jest historia Soliny?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 13:00
Eksperyment hydrologiczny, o którym niektórzy mówią "Batman wśród jezior". - Jezioro nad Soliną powstało latach 60. XX wieku i jest jednym z największych sztucznie utworzonych zbiorników wodnych w Polsce - mówi Maciej Kozłowski, współautor książki "Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziewucha z krwi i kości". Historia Warszawskiej Syrenki

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 11:00
Syreny, które znamy z mitologii śródziemnomorskiej, doskonale odnalazły się nad Wisłą. Oswajamy je już od kilku stuleci w legendach, podaniach oraz w miejskiej przestrzeni.
rozwiń zwiń