Najdłuższe lato, najwięcej kanałów i największy ssak. Jesteśmy w Göteborgu

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 12:50
To tutaj najdłużej trwa szwedzkie lato, bo aż 144 dni, a miasto najlepiej zwiedzać z poziomu łódki. To "mały Amsterdam" i "mały Londyn", czyli Göteborg, jakiego nie znacie. 
Gteborg
GöteborgFoto: Shutterstock/Jaromir Vanek

Zobacz Göteborg przed turystami

Göteborg to miasto założone z myślą o morskim handlu. Statkami przywożono tutaj porcelanę, herbatę, przyprawy, szlachetne tkaniny i inne typowe dla XVIII wieku towary luksusowe. Z czasem miasto stało się portem przemysłowym, ale i tak zachwyca licznych turystów. Szczególnie chętnie odwiedzają oni plac Götaplatsen i wesołe miasteczko Liseberg, które powstały przy okazji Wystawy Światowej w 1923 roku. Ta zaś była zorganizowana z okazji 300. rocznicy założenia miasta (w 1621 roku) i wielkiego jubileuszu. - Göteborg, jako drugie co do wielkości miasto w Szwecji, żyje trochę w cieniu Sztokholmu i figuruje na liście "pięknych, ale niedocenionych" miejsc w Europie. Warto to wykorzystać i tu przyjechać, żeby obejrzeć miasto na spokojnie, bez tłumu turystów - przekonuje Natalia Kołaczek, tłumaczka i blogerka. - Lubię Göteborg za luz, który tu panuje, i za oazy spokoju, na które można natrafić w każdej części miasta. W samym centrum mamy park i palmiarnię, a w Hadze można kupić najlepszą wersję szwedzkiego przysmaku, czyli bułeczek cynamonowych.   

Kup ryby w kościele i zajrzyj w paszczę płetwala 

Miasto zaprojektowali Holendrzy, więc o Göteborgu mówiło się, że jest "małym Amsterdamem". Stąd też szwedzka Haga - dzielnica, która nie przewyższa sławą tej holenderskiej, ale też potrafi zachwycić. Jest tam szkielet wieloryba, który niegdyś podróżował po Europie jako przedziwna atrakcja, oraz targ rybny udający gotycki kościół.

- To budowla z końca XIX wieku, która została zaprojektowana jak kościół. Jej otwarcie odbyło się 1 listopada 1874 roku i do dziś sprzedaje się tu ryby i owoce morza - opowiada podróżniczka i dziennikarka Martyna Matwiejuk. - Jednym z symboli miasta jest też płetwal błękitny, który za życia nie miał dużo szczęścia, ale potem stał się celebrytą i trafił do Muzeum Historii Naturalnej. Spreparowany okaz największego ssaka ziemi zajmuje prawie całą główną salę placówki. Każdy, kto ma ochotę, może zajrzeć do jego wnętrza, niestety nie można już do niego wchodzić. 

Czytaj także:

Posejdon i muzeum Volvo

Innymi symbolami miasta są fontanna z Posejdonem autorstwa Carla Millesa, która znajduje się w centralnym punkcie Götaplatsen, oraz muzeum Volvo, gdzie można dowiedzieć się, jak przez ostatnie sto lat zmieniały się samochody uznane za najbezpieczniejsze na świecie. 

Posłuchaj
17:07 CZWÓRKA Azymut 0 - gotteborg 20.08.2022.mp3 Göteborg - rady dla zwiedzających (Azymut 0/Czwórka)

***

Audycja: Azymut 0

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Natalia Kołaczek (tłumaczka i lektorka języka szwedzkiego, autorka Szwecjobloga oraz książki "I cóż, że o Szwecji")

Data emisji: 20.08.2022

Godzina emisji: 10.08

kul

Czytaj także

Sztokholm śladami Blomkvista i Larssona

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 07:00
Postać Stiega Larssona jest niemniej ciekawa niż bohaterowie wykreowani przez autora "Millenium". Korzystając z przewodnika Wojciecha Orlińskiego stolicę Szwecji zwiedzimy m.in. śladami Larssona, Blomkvista i hakerki Salander.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tallin - co warto zobaczyć w stolicy Estonii?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2022 13:50
Tallin, określany mianem "tygrysa gospodarczego", to największe miasto Estonii, a jednocześnie stolica tego kraju. Miasto jest pełne zabytków i atrakcji, a my wraz z Martyną Matwiejuk sprawdzamy, co warto tam zobaczyć.
rozwiń zwiń