Logo Polskiego Radia
Organizatorzy


Partner akcji
PAP
Tomasz Owsiński 25.05.2012

Ukraina: po bijatyce parlament zablokowany

Piątkowe posiedzenie Rady Najwyższej nie odbędzie się z powodu zablokowania przez opozycję trybuny parlamentarnej - poinformował przewodniczący parlamentu Wołodymyr Łytwyn.
Ukraina: po bijatyce parlament zablokowanyźr. youtube

- Dziś nic się nie będzie dziać, bo Rada Najwyższa jest zablokowana, a biegania z kąta w kąt i wykrzykiwania tego, co powinien zrobić przewodniczący parlamentu, nie uważam za właściwe - oświadczył Łytwyn.

W piątek miała być kontynuowana debata nad projektem ustawy o podstawach polityki językowej, który zakłada, że w instytucjach państwowych na terenach z dużymi skupiskami mniejszości narodowych dopuszcza się także używanie języka tych mniejszości. W praktyce oznacza to, że ustawa da preferencje językowi rosyjskiemu, którym posługuje się większość mieszkańców wschodniej Ukrainy.

Takim regionalnym językiem, jak pisze ITAR-TASS, byłby język rosyjski w 13 z 27 regionów Ukrainy.

Wcześniej w czwartek na posiedzeniu Rady Najwyższej frakcje opozycyjne wyraziły oburzenie projektem ustawy, co - jak piszą media - przekształciło się w masową bijatykę. Przewodniczący zamknął posiedzenie i opuścił salę.

Podczas spotkania rady porozumiewawczej liderów grup i frakcji parlamentarnych próbowano znaleźć rozwiązanie kompromisowe, lecz - jak powiedział Łytwyn - żadna jego propozycja nie znalazła poparcia zebranych.

Deputowany frakcji "BJuT (Blok Julii Tymoszenko) Batkiwszczyna" Wołodymyr Jaworiwski powiedział w piątek, że opozycja ma zamiar przeciwdziałać przyjęciu tej ustawy. Wyraził nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni, gdy nie będzie sesji plenarnych parlamentu, siłom politycznym uda się wypracować kompromis.

Miejsce języka rosyjskiego w życiu publicznym na Ukrainie jest problemem zarówno społecznym, jak i politycznym. Znaczna grupa obywateli średniego i starszego pokolenia (głównie na wschodzie i południu kraju) nie włada językiem ukraińskim ani nie potrafi używać go w piśmie.

Dla środowisk narodowo-demokratycznych eliminacja języka rosyjskiego jest pierwszoplanowym celem politycznym, natomiast środowiska komunistyczne i rusofilskie dążą do nadania rosyjskiemu statusu równorzędnego języka państwowego, otwarcie deklarując, że ma to być krok wymierzony w "ukraiński nacjonalizm".

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

to

Płyta Idą Święta 5

Płyta już w sklepach!

Piosenki
  • 1. Karp 2011/ Wykonawcy: Przyjaciele Karpia i Kwartet Rampa
  • 2. Szara kolęda/ Wykonawcy: Wojciech Młynarski z zesp. pod kierownictwem A. Jagodzińskiego
  • 3. Noc tajemna/ Wykonawcy: Anna Szałapak oraz Jacek Bylica - fortepian, Tomasz Góra - skrzypce
  • 4. Trudno nie wierzyć w nic/ Wykonawcy: RAZ DWA TRZY
  • 5. W zimowe dni/ Wykonawcy: Anna Maria Jopek z zespołem
  • 6. mpaKOmpaBIEmpaTA/ Wykonawcy: LAO CHE
  • 7. Ballada o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie/ Wykonawcy: Artur Andrus – śpiew, Łukasz Borowiecki – akordeon, kontrabas, instr. perkusyjne, Krzysztof Kawałko – gitara, Wojciech Stec – gitara
  • 8. Trójko/ Wykonawcy: zespół BANJO PROSZĘ w składzie: Zbigniew Zamachowski – śpiew i banjo, Piotr Polk – śpiew, Wojciech Malajkat – śpiew, Łukasz Borowiecki – akordeon