Logo Polskiego Radia
Organizatorzy


Partner akcji
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 25.05.2012

Ławrow: obywatelstwo Rosji dla urodzonych w ZSRR

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow uważa, że należy uprościć procedurę przyznawania obywatelstwa Rosyjskiej Federacji dla tych, którzy urodzili się w Związku Radzieckim.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej ŁawrowMinister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrowmid.ru

- Podzielam opinię o konieczności istotnej liberalizacji przyznawania obywatelstwa osobom urodzonym w Związku Radzieckim – oświadczył Siergiej Ławrow, jego słowa cytuje agencja Interfax..

Biełsat komentując tę wypowiedź przypomina, że obiektami krytyki ze strony Federacji Rosyjskiej stały się Łotwa i Estonia, gdzie osobom pochodzenia rosyjskiego, które nie przeszły ustawowej procedury naturalizacji odmawiano nadania obywatelstwa, wydając w zamian zastępcze dokumenty tożsamości tzw. „paszporty nieobywateli”. W wyniku działań MSZ Rosji znaczna część etnicznych Rosjan w Estonii i na Łotwie otrzymała paszporty rosyjskie. W Estonii 7,1 procent ludności to obywatele Rosji. Jak zauważa Biełsat, na Białorusi według powszechnego spisu ludności z roku 2009 jest 8,29 procent deklarujących narodowość rosyjską. Ludność Białorusi 1 grudnia 2011 roku wynosiła 9 milionów 466 tysięcy osób, to oznacza że na Białorusi mieszka 784 tysiące osób uważających się za etnicznych Rosjan.

Belsat.eu.pl/Interfax.ru/agkm

Płyta Idą Święta 5

Płyta już w sklepach!

Piosenki
  • 1. Karp 2011/ Wykonawcy: Przyjaciele Karpia i Kwartet Rampa
  • 2. Szara kolęda/ Wykonawcy: Wojciech Młynarski z zesp. pod kierownictwem A. Jagodzińskiego
  • 3. Noc tajemna/ Wykonawcy: Anna Szałapak oraz Jacek Bylica - fortepian, Tomasz Góra - skrzypce
  • 4. Trudno nie wierzyć w nic/ Wykonawcy: RAZ DWA TRZY
  • 5. W zimowe dni/ Wykonawcy: Anna Maria Jopek z zespołem
  • 6. mpaKOmpaBIEmpaTA/ Wykonawcy: LAO CHE
  • 7. Ballada o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie/ Wykonawcy: Artur Andrus – śpiew, Łukasz Borowiecki – akordeon, kontrabas, instr. perkusyjne, Krzysztof Kawałko – gitara, Wojciech Stec – gitara
  • 8. Trójko/ Wykonawcy: zespół BANJO PROSZĘ w składzie: Zbigniew Zamachowski – śpiew i banjo, Piotr Polk – śpiew, Wojciech Malajkat – śpiew, Łukasz Borowiecki – akordeon