Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 08.02.2010

Nneka

To, co kojarzone z muzyczną tradycją Afryki, zaciekawia i zachwyca. Nie inaczej jest w przypadku Nneki Egbuny.

Nneka urodziła się w grudniu 1981 roku w nigeryjskim mieście Warri. Po skończeniu liceum emigrowała do Hamburga, gdzie dostała się na wydział antropologii jednej z tamtejszych uczelni. Niedługo po przyjeździe do Europy poznała związanego z lokalnym środowiskiem hiphopowym DJ-a Fahrota, z którym nawiązała współpracę. - Zawsze byłam wrażliwa na muzykę. W Niemczech otworzyłam się na inną kulturę, rytm, którego do tej pory nie znałam, a który okazał się zaskakująco bliski - mówi Nneka.

Po serii koncertów weszła do studia, by przygotować materiał na swój pierwszy singel, a następnie – debiutancką płytę. "Victim Of Truth" ukazał się w 2005 roku i wzbudził entuzjazm dziennikarzy, również poza granicami Niemiec. Brytyjski dziennik "Sunday Times" uznał materiał zgromadzony na pierwszej pełnoprawnej płycie Nneki za dorównujący poziomowi "The Misseducation Of Lauryn Hill", klasycznej już dziś płycie członkini The Fugees, która przyniosła jej autorce pięć nagród Grammy. Prasa chwali Nnekę za umiejętne przeplatanie wzorców zachodniej i afrykańskiej kultury muzycznej, konstruowanie ciepłych melodii, wreszcie: witalność i żywotność (niemiecki miesięcznik "MusikExpress").

W 2008 roku ukazała się druga płyta Nneki, zatytułowana "No Longer At Ease", która ostatecznie przypieczętowała pozycję artystki na europejskim rynku muzycznym, a samą Nnekę ustawiła w jednym rzędzie nie tylko z Lauryn Hill, ale również z Ayo, Skye (byłą wokalistką Morcheeby) czy Erykah Badu. Promujące wydawnictwo single "Walking" i "Heartbeat" cieszyły się dużym zainteresowaniem, trafiły również na playlisty polskich rozgłośni radiowych. W ramach trasy koncertowej promującej "No Longer At Ease" Nneka trafiła również do Polski, gdzie na początku kwietnia 2009 zagrała trzy koncerty.

(mt)