Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wittenberg 16.08.2011

Nowa biografia: Chanel szpiegiem Niemiec?

Pierwsza dama francuskiej mody była szpiegiem Abwehry o pseudonimie Westminster? Tak wynika z nowej biografii Coco!
Coco ChanelCoco Chanelpublic domain

Autor książki "Sleeping with the enemy, Coco Chanel's secret war" (ang. Sypiając z wrogiem, tajna wojna Coco Chanel), która we wtorek ukazała się w USA, powołuje się na francuskie, niemieckie, brytyjskie i amerykańskie archiwa. Hal Vaughan oskarża francuską gwiazdę mody o współpracę z nazistami. Jego zdaniem w 1940 roku, 57-letnia wówczas Coco została zrekrutowana do współpracy przez Abwehrę (niemiecki wywiad i kontrwywiad wojskowy). Według autora Channel został nadany pseudonim Westminster, który pochodził od nazwiska jej dawnego kochanka.

>>> Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH <<<

Dlaczego gwiazda mody zdecydowała się na współpracę? Jako jej motywację Vaughan wskazuje wolę wydostania z niemieckiego obozu jej siostrzeńca Andre oraz wielką miłość. Chanel zakochała się ponoć w niemieckim oficerze i szpiegu, baronie Hansie Guntherze von Dincklage. Jego wpływy i pozycja pozwoliły Coco podczas okupacji mieszkać w luksusowym hotelu Ritz, gdzie bywali wówczas Hermann Goering i Joseph Goebbels - pisze Vaughan.

Sama Francuzka przez całe życie temu zaprzeczała. Tuż po wyzwoleniu Francji pierwsza dama mody została na krótko aresztowana. Wypuszczono ją dzięki interwencji jej przyjaciela Winstona Churchilla.


/wit