Logo Polskiego Radia
Czwórka
Ula Kaczyńska 14.04.2023

Waluta cyfrowa. Kiedy zapłacimy CBDC?

Gdy mówimy o cyfrowych pieniądzach, często myślimy o tokenach i bitcoinach. Ale emitentem CBDC jest bank centralny danego kraju i to odróżnia go od innych wirtualnych walut oraz gwarantuje neutralność całego protokołu - wyjaśnia ekspert finansowy Jakub Żurawiński.  

CBDC to prawny środek płatniczy, tzw. programowalny pieniądz, którzy rządzi się zupełnie innymi prawami niż dzisiejszy pieniądz elektroniczny używany w bieżącym obrocie. Cyfrowa waluta ma utrzymać wszystkie dotychczasowe właściwości: funkcjonować jak banknoty, ale w formie zdigitalizowanej. Oznacza to, że nie zastąpi gotówki, lecz raczej ją uzupełni. - To jest bardzo złożony proces, który wymaga rozwiązania wielu problemów natury technicznej, prawnej i etycznej. Nadejście cyfrowej waluty jest nieuniknione, ale perspektywa czasowa, w zależności od państw, będzie się różnić - zaznacza gość Czwórki. - Myślę, że stanie się to w ciągu od trzech do pięciu lat. 

Europejski Bank Centralny już w 2021 roku zapowiedział nadejście ery cyfrowego euro. Elektroniczna forma pieniądza emitowanego przez Eurosystem (Europejski Bank Centralny i krajowe banki centralne) ma być dostępna dla wszystkich obywateli i firm i gwarantować bezkosztowy dostęp do prostego, powszechnie akceptowanego, bezpiecznego i godnego zaufania środka płatniczego. Eurosystem będzie w dalszym ciągu zapewniał dostęp do gotówki w całej strefie euro, a cyfrowe euro da użytkownikom dodatkowy wybór sposobu płacenia i ułatwi tę czynność.

Nie można tu nie wspomnieć o zagrożeniach, jakie wiążą się z przekazaniem nadmiaru władzy bankom centralnym - emitentom CBDC.

Sprawdź też:

- Bez dogłębnej analizy i odpowiednich regulacji może to być katastrofalne w skutkach dla naszej prywatności i ochrony własności - przekonuje rozmówca Mateusza Kulika. - Ważny jest też element odpowiedzialności za przechowywanie pieniędzy. Dzisiaj zajmują się tym banki komercyjne, ale jak to będzie w przypadku CBDC, tego jeszcze nie wiadomo.  

Posłuchaj
17:13 CZWÓRKA Dajesz rade - pieniadze 13.04.2023.mp3 Przyszłość pieniądza - kiedy nadejdzie era cyfrowej waluty? (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik 

Gość: Jakub Żurawiński (współzałożyciel start-upu Bitfold)

Data emisji: 13.04.2023

Godzina emisji: 14.15

kul