Logo Polskiego Radia
Czwórka
Rafał Kątny 06.11.2012

Sekielski: ta książka była spełnieniem moich marzeń

– Do pisania podszedłem tak, jak do zadania dziennikarskiego - jakbym opisywał prawdziwą historię – mówi w Czwórce dziennikarz Tomasz Sekielski, autor powieści kryminalnej "Sejf".
Tomasz Sekielski i Justyna Dżbik w CzwórceTomasz Sekielski i Justyna Dżbik w CzwórceWojciech Kusiński

– Od dawna myślałem o tym, by napisać książkę: sensacyjną, trochę kryminalną, trochę szpiegowską – mówi w Czwórce Tomasz Sekielski, dziennikarz, reporter, dokumentalista i laureat wielu nagród, a ostatnio także… pisarz, autor kryminalnej powieści pt. "Sejf". – Nigdy jakoś nie miałem na to jednak czasu.

Publicysta przyznaje jednak, że choć za tworzenie powieści zabrał się stosunkowo niedawno, historia, opisana w "Sejfie" "chodziła za nim" już od dłuższego czasu. – Napisanie tej książki to było jedno z moich niespełnionych marzeń – mówi Sekielski - Więc w końcu usiadłem, odizolowałem się od świata i napisałem.

"Sejf" to elektryzujący thriller, którego akcja zaczyna się, gdy ze stawu w wiosce na Podlasiu policja wyławia zwłoki bez twarzy. Wygląda to na porachunki mafijne, szybko się jednak okazuje, że sprawa jest poważniejsza. To dopiero początek serii morderstw i dziwnych wydarzeń sięgających szczytów władzy.

/

Autor "Sejfu" sam jest fanem książek, które - jak to określa - "pachną", czyli napisane są tak obrazowo, że niemal poczuć można zapach opisywanych w nich perfum, czy posiłków. – Wówczas mam poczucie, że  "jestem w takiej książce", wewnątrz zawartych w niej historii – opowiada Sekielski.

Więcej o historii i kulisach powstania książki, a także o tym, czego nauczył się od Stephena Kinga, Tomasz Sekielski opowiedział w "Poranku OnLine" . Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, bądź obejrzenia wideo ze studia Czwórki.

(kd)