Logo Polskiego Radia
Natalia Godek 31.10.2022

Rozwój energetyki jądrowej w Polsce. Sasin: projekty koreański i amerykański wzajemnie się uzupełniają

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że udział firm koreańskich będzie miał wielkie znaczenie w realizacji polskich inwestycji w energetykę jądrową. Jak podkreślił, projekty amerykański i koreański uzupełniają się.

W stolicy Korei Południowej podpisano list intencyjny w sprawie budowy zakładu w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400. Natomiast kilka dni temu polski rząd ogłosił, że w ramach państwowego programu elektrownię atomową w Polsce miałby zbudować amerykański koncern Westinghouse.

Minister Jacek Sasin podkreślił na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że obie inwestycje uzupełniają się. - Równolegle będziemy realizować ten wielki projekt polsko-amerykański. Podkreślam to, żeby nie powstało takie złudzenie, że Koreańczycy mają zastąpić Amerykanów - nie. To są dwa projekty, które się uzupełniają - wskazał wicepremier.

Rozwój energetyki jądrowej w Polsce

Jak dodał, "wejście KHNP do tego projektu to nie jest tylko wejście z technologią, czyli nie tylko dostarczenie reaktorów do tej elektrowni, ale to jest również kapitał koreański". Dodał, że koreański minister handlu, przemysłu i energii Lee Chang-Yang zadeklarował przy okazji tej inwestycji zainstalowanie w Polsce magazynów energii, wytworzenie baterii czy wodoru.

Podpisy pod pierwszym dokumentem złożyły: koreański koncern KNHP oraz polskie firmy ZE PAK i PGE. Drugi dokument podpisali wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz Lee Chang-Yang. Rządy obu krajów zadeklarowały wsparcie dla inwestycji.

Posłuchaj
00:17 12021767_1.mp3 Jacek Sasin: energia jądrowa jest bezpieczna, przyjazna dla środowiska i tania (IAR)

Czytaj także:

ng//IAR//PR1//kor