Logo Polskiego Radia
Filip Ciszewski 02.11.2022

Premier Morawiecki: przyjęliśmy uchwałę ws. lokalizacji pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Amerykański koncern Westinghouse wybuduje pierwszą elektrownię atomową w Polsce. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w tej sprawie. Elektrownia ma powstać w północnej części kraju - poinformował premier Mateusz Morawiecki. W projekcie uchwały zapisano, że inwestor jako preferowaną lokalizację wskazał teren między Lubiatowem a Kopalinem na Pomorzu.

Jak przekazał premier Morawiecki, w trakcie posiedzenia Rady Ministrów podjęto decyzję o posadowieniu pierwszej elektrowni jądrowej na terytorium RP w północnej Polsce. Inwestor jako preferowaną lokalizację wskazał teren między Lubiatowem a Kopalinem na Pomorzu, ale bardzo ważna przy tym będzie decyzja środowiskowa.

Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą realizacji projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse. Jak zapewnił premier, energetyka jądrowa to energetyka czysta, bezpieczna i najtańsza - biorąc pod uwagę elementy polityki klimatycznej. 

Szef rządu mówił też, że kiedy Putin i Kreml szantażują całą Europę, "my musimy postawić na sprawdzonych partnerów". - Po 4,5 roku intensywnej pracy, za którą dziękuję Piotrowi Naimskiemu oraz minister Annie Moskwie, zdecydowaliśmy się na technologię amerykańską - zaznaczył premier.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej stwierdziła z kolei, że "jeszcze nigdy Polska nie była tak blisko wybudowania elektrowni jądrowej, jak dzisiaj.

- Ta dzisiejsza decyzja zdecydowanie nas przybliża do tej budowy, do powstania tego projektu. W tym roku została złożona pełna dokumentacja, tak żeby uzyskać decyzję środowiskową. Trwają (...) konsultacje transgraniczne. Uzyskana jest już opinia wodna, (...) opinia morska, (...) kolejny rok to umowa przyłączeniowa, następnie pozwolenie na budowę wydane przez prezesa Państwowej Agencji Atomistyki i pełne pozwolenie na budowę tak, żeby już w 2026 r. rozpocząć budowę, a w 2033 r. żeby powstał pierwszy reaktor i konsekwentnie kolejne reaktory - wyliczała.

Budowa elektrowni atomowej. "Bezpiecznik systemu energetycznego"

Podczas konferencji Mateusz Morawiecki podkreślił, że to inwestycja w system energetyki jądrowej, która będzie miała korzystne i długotrwałe dla Polski skutki.

- Po agresji Rosji na Ukrainę musimy podejmować decyzje dotyczące stabilnego źródła zasilania w energię elektryczną polskich obywateli i polskich firm. Elektrownie jądrowe to bezpiecznik naszego systemu energetycznego - zaznaczył premier i podkreślił, że będą one służyły wszystkim Polakom "przez dekady".

Posłuchaj
00:28 12025213_1 (1).mp3 Premier Morawiecki: elektrownie jądrowe to bezpiecznik systemu energetycznego (IAR) 

Szef rządu zwrócił też uwagę, że elektrownia to nowe miejsca pracy dla polskich inżynierów, fizyków jądrowych i wielu pracowników, którzy będą szkolili się w sektorze jądrowym.

Tworzymy miks energetyczny, który będzie się opierał o słońce, wiatr, ale także o atom, wodór - mówił premier. Zapewnił, że w najbliższych latach paliwa kopalne wraz z energetyką węglową będą dalej dostarczały stabilnego źródła energii dla całego systemu gospodarczego.

Koszt budowy elektrowni atomowej

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, odnosząc się do kosztów budowy pierwszego projektu jądrowego w Polsce, że orientacyjna suma to do ok. 20 mld dol., czyli kwota sięgająca 90-100 mld zł. Pytany o zaangażowanie amerykańskiego kapitału w budowę elektrowni jądrowej odpowiedział, że Amerykanie będą mieć udział finansowy w tej inwestycji.

- Chcielibyśmy, żeby ten udział był jak największy, ale ostateczne decyzje zapadną po stronie amerykańskiej - dodał.

Druga elektrownia atomowa. Współpraca z Koreą Płd.

W projekcie uchwały rządu zapisano wybór technologii Westinghouse AP1000 dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Projekt zawiera też stwierdzenie o konieczności przyspieszenia przygotowania i realizacji budowy drugiej wielkoskalowej elektrowni jądrowej bez wskazania na tym etapie technologii.

- Dzisiaj podejmujemy tę jedną decyzję, ale jednocześnie chcę zasygnalizować, co wiąże się z wizytą pana wicepremiera Jacka Sasina w Korei, że niezależnie od tej decyzji jesteśmy gotowi na drugi projekt, projekt, który jest projektem podmiotów prywatnych - przedsiębiorcy prywatnego, przedsiębiorcy z udziałem Skarbu Państwa oraz przedsiębiorcy koreańskiego, KHNP. To jest projekt, który będzie dotyczył budowy elektrowni jądrowej w Polsce przez koreańskiego przedsiębiorcę z udziałem przedsiębiorstw polskich - mówił premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek w Seulu w obecności wicepremiera Jacka Sasina i ministra handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yanga, polskie spółki PGE i ZE PAK oraz koreański KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię.

Mateusz Morawiecki przekazał także, że rząd jest otwarty na trzeci projekt.

- Jednocześnie chcę zasygnalizować naszą gotowość do trzeciego projektu w Polsce centralnej, którego dokładna lokalizacja zostanie wybrana w najbliższych miesiącach, kwartałach. Ale widzimy, jak najbardziej przestrzeń dla tych trzech dużych projektów tradycyjnej energetyki jądrowej - dodał Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj
00:58 12025247_1.mp3 Rząd przyjął uchwałę w sprawie budowy w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej. Relacja Karola Surówki (IAR) 

Trzy elektrownie i sześć reaktorów

W niedzielę szef rządu zapowiedział, że w planach rządu jest budowa sześciu reaktorów w trzech elektrowniach atomowych.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, sprawdzone, duże reaktory typu PWR. Harmonogram zakłada budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda. Start budowy pierwszego reaktora planowany jest w 2026 r., a jego uruchomienie w 2033 r. Oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni ma nastąpić w 2043 r.

Czytaj także:

Zobacz: wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/PAP

asp/fc/kor