Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 12.09.2014

Reklama na banknocie? Decyzja należy do NBP

Słuchacz Jedynki jest zbulwersowany pewną ulotką reklamową. Otóż na reprodukcji banknotu 10 złotowego z wizerunkiem Mieszka I nad polskim godłem znajduje się napis "Myjnie samochodowe". Janusz Weiss postanowił sprawdzić, czy takie praktyki są legalne.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePAP/Szymon Łaszewski
Posłuchaj
  • Reklama na banknocie? Decyzja należy do NBP (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i .../Jedynka)
Czytaj także

- Osoba, która chciałaby się zareklamować, używając grafiki z banknotu emitowanego przez Narodowy Bank Polski, powinna się do nas zgłosić po zgodę. Do takiego banknotu, jeżeli jest on używany poza urzędową funkcją środka płatniczego, są bowiem przypisane osobiste prawa twórców i majątkowe prawa banku - tłumaczył w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" Przemysław Kuk z NBP.

W jakich sytuacjach zgoda nie jest udzielana - dowiesz się, słuchając nagrania audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, a o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

pg/kul