Logo Polskiego Radia
Jedynka
Beata Krowicka 26.09.2014

Polsko-niemiecki spór o zabytkowe dzwony. Janusz Weiss pomoże?

W czasie II wojny światowej z XV-wiecznego kościółka w Łaziskach Rybnickich hitlerowcy zabrali dwa cenne dzwony. Choć wiadomo, gdzie się znajdują, nie udało się ich odzyskać. Słuchacz o interwencję poprosił więc Janusza Weissa.
Polsko-niemiecki spór o zabytkowe dzwony. Janusz Weiss pomoże?mat. policji
Posłuchaj
  • Polsko-niemiecki spór o zabytkowe dzwony. Janusz Weiss pomoże? (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Czytaj także

Dzwony z XV i XVI wieku powieszono w dwóch niemieckich kościołach. Odnalazł je syn Józefa Widewki, który poprzysiągł, że nie spocznie, póki dzwony nie wrócą na właściwe miejsce. W czasie I wojny światowej ojciec pana Józefa obronił dzwony przez zagrabieniem.

Jak wyjaśnił proboszcz parafii w Łaziskach, ks. Marian Krzyżowski, starania w celu odzyskania cennych zabytków podjęła zarówno parafia, jak i muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Jednak kościoły, w których zawieszono dzwony, nie odpowiadają na prośby.

Dyrektor muzeum w Wodzisławiu Śląskim Sławomir Kulpa przyznał, że działania prowadzone są od 1,5 roku, ale hierarchowie niemieccy nie dają jednoznacznych odpowiedzi. Pisma w tej sprawie stają się coraz ostrzejsze.

Janusz Weiss zainterweniował w ministerstwie spraw zagranicznych. Co w sprawie zabytkowych dzwonów z Łazisk robi MSZ? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

Kościół
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Łaziskach. Fot. Tomasz Nycz/Wikimedia Commons/lic. CC

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

 

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, a o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

bk/ag