Pawiak - więzienie śledcze hitlerowskiego gestapo było jednym z ogniw brutalnego terroru jaki zapanował na ziemiach Polski. - Pawiakiem nazywano oddział męski więzienia, a Serbia to był oddział kobiecy - powiedział gość Jedynki.
Na terenie Pawiaka funkcjonowały dwa szpitale. Jeden na oddziale męskim, drugi na kobiecym. - Gestapowcy tolerowali funkcjonowanie obu placówek medycznych, ponieważ zależało im na utrzymaniu przy życiu osób, od których chcieli wymusić zeznania - podkreślił Robert Hasselbusch.
Autor książki "Taniec wśród mieczów. Polski personel medyczny na Pawiaku w okresie okupacji niemieckiej 1939-1944" przyznał, że hitlerowcy na początku źle traktowali prawcowników obu szpitali. Gdy dostrzegli jednak, że są to wysokiej klasy specjaliści, zaczęli sami się u nich leczyć, mimo że było to zakazane.
Z audycji dowiesz się również jak wyglądała działalność konspiracyjna prowadzona na terenie Pawiaka przez lekarzy i czego najbardziej bali się gestapowcy.
II WOJNA ŚWIATOWA - SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>>
***
Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Katarzyna Jankowska
Gość: Robert Hasselbusch (współautor książki "Taniec wśród mieczów)
Data emisji: 15.06.2015
Godzina emisji: 21.36
to/pg