Logo Polskiego Radia
Dwójka
Ludwika Mastalerz 25.01.2011

Magia winosfery

Co kształtuje wizerunek wina? Czy jego smak można odczytać na elewacjach bodegi? Czy wystrój enoteki wpływa na degustację?
Magia winosferyźr.wikipedia

Album Kingi Baumann - "Smak architektury" zawiera opisy ponad sześćdziesięciu winnic Europy. Autorka wnikliwie analizuje europejskie winnice pod kątem ich funkcji, estetyki i konstrukcji.

Jak pisze sama autorka, mottem dla książki mogłoby być zdanie "Wino powstaje w winnicy, ale styl nadaje mu winiarz i architekt…". Kinga Baumann oprowadza w niej czytelników po plantacjach Europy, analizując nowe realizacje i próbując odpowiedzieć na następujące pytania: Co kształtuje wizerunek wina? Czy jego smak można odczytać na elewacjach bodegi? Czy wystrój enoteki wpływa na degustację? Książka składa hołd kulturze wina i jej estetycznej oprawie.

/

Kinga Baumann jest absolwentką Wydziału Architektury FH w Kolonii. Od roku 1993 członkini niemieckiej Izby Architektów AKNRW. Jej eseje publikowane były między innymi w "Architekturze & Biznesie", "Archivolcie", "Magazynie Budowlanym", "Muratorze", "Werandzie" i "Elle Decoration". Z autorką w "Europejskim Magazynie Kulturalnym" rozmawiała Katarzyna Fortuna.

- Architektura winnic to połączenie funkcji przemysłowej, rekreacyjnej i kulturowej. Bodega to nie tylko miejsce, gdzie produkuje się wino, ale znajdują się tam też galerie, muzea, ośrodki Spa. W języku polskim takie miejsca określa się czasem jako "winosfera", ale nie weszło ono wciąż do powszechnego obiegu – mówiła autorka.

Autorka nie tylko przedstawia winnice, ale też dzieli się wrażeniami z podroży. Zainteresują one wielbicieli architektury, koneserów win i smakoszy życia. Aneks w postaci przewodnika zawiera informacje przydatne dla wszystkich tych, którzy zechcieliby wybrać się na wędrówkę w poszukiwaniu nietuzinkowych widoków i doznań.

/
Aby wysłuchać całej rozmowy, kliknij ikonę dźwięku "Wino kultura i śpiew" w boksie Posłuchaj po prawej stronie.
(Lm)