Nowe Technologie

Memy w realu na prima aprilis? Zobacz "Memisaż Jednego Obrazu"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2024 15:31
To nie lada gratka dla miłośników memów. Najlepsze memy wyłonione w konkursie "Memisaż Jednego Obrazu" można będzie obejrzeć w WOAK w Toruniu. - To będzie mieszanka wernisażu z memem, a tłem są obrazy słynnych mistrzów - mówi Monika Dejnecka, organizatorka wydarzenia. - To będzie okazja do dłuższego świętowania prima aprilis.
Memiy z internetu przenoszą się do reala, a to dzięki inicjatywie WOAK w Toruniu Memisaż Jednego obrazu
Memiy z internetu przenoszą się do reala, a to dzięki inicjatywie WOAK w Toruniu "Memisaż Jednego obrazu” Foto: shutterstock/Antonio Guillem
  • 5 kwietnia 2024 roku w Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu można będzie zobaczyć "Memisaż Jednego Obrazu". 
  • To wystawa najlepszych memów wyłonionych w konkursie o tej samej nazwie. 
  • Zadaniem uczestników było umieszczenie śmiesznego komentarza, a tło stanowiły dzieła mistrzów malarskich. 

"Memisaż Jednego Obrazu" - co to jest?

WOAK w Toruniu organizuje wystawę memów. "Memisaż Jednego Obrazu" to wystawa pokonkursowa, na której znajdą się wyróżnione przez jury memy. Tym razem punktem wyjścia były znane obrazy. Jak wyglądałyby dzieła Matejki, van Gogha albo Picassa jako mem? Jakie prace nadsyłali uczestnicy konkursu? Z czego się śmiali? O tym można będzie się przekonać już 5 kwietnia 2024 roku.

- Chcieliśmy trochę odbiorców zaskoczyć, że tym razem memy, lajki i udostępnienia są nie tylko "w internetach". Tym razem to spotkanie na żywo. Zapraszamy na memisaż, czyli mieszankę wernisażu z memem - mówi gość audycji. - Zachęciliśmy naszych odbiorców z Polski do tego, żeby wysyłali nam memy nawiązujące do znanych obrazów. Potem spotkało się jury i na bazie bardzo żarliwej dyskusji wybraliśmy najlepsze prace.

Memisaż 2024 w Toruniu - która to edycja?

To już druga edycja konkursu memowego, organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu. - Pierwsza edycja nawiązywała do Kopernika, bo mieliśmy 550 rocznicę urodzin wielkiego astronoma - opowiada Monika Dejnecka. - Wtedy spłynęło wiele memów. Nie spodziewaliśmy się, że w kolejnej edycji będzie ich jeszcze więcej. Ku naszej radości okazało się, że ludzie kochają robić memy nawiązujące do słynnych dzieł malarskich, więc mamy "Memisaż Jednego Obrazu".


"Memisaż Jednego Obrazu" - co można będzie zobaczyć w Toruniu?

W Toruniu będzie można zobaczyć obrazy mistrzów, takich jak Matejko, Van Gogh czy Picasso, wszystkie opatrzone śmiesznym komentarzem. - Zdarzało się tak, że dopisek, który pojawiał się na dziele sztuki, nawiązywał stricte do czasów powstania danego obrazu, ale było też mnóstwo współczesnych odniesień. Te chyba dawały nam najwięcej radości - opowiada rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Są więc między innymi nawiązania do aktualnej sytuacji, chociażby wielkiej bitwy między Lidlem i Biedronką. Cudowne było to, że uczestnicy konkursu sięgnęli nie tylko do dzieł najbardziej znanych, ale również do takich, które nawet dla nas samych stanowiły niespodziankę.


Posłuchaj
13:01 CZWORKA/kto pytał - memisaż - 30.03.2024.mp3 O "Memisażu Jednego Obrazu" opowiada Monika Dejnecka z WOAK w Toruniu (Kto pytał?/Czwórka)

 

Wydarzenia towarzyszące

Jednak nie tylko memami memisaż stoi. Na odwiedzających Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu czeka wiele wydarzeń. - Naszym gościem specjalnym będzie Maciek Kaczyński. Pewnie znany wszystkim, może nie z imienia i nazwiska, ale z jego fanpage'a Facecje. Tam pokazuje, jak mogłyby wyglądać facebookowe rozmowy, gdyby prowadziły je postaci historyczne, z obrazów albo wymyślone - tłumaczy Monika Dejnecka. - Maciek sam o sobie mówi, że chciał pisać długie i smutne książki, a zajmuje się komedią i rozśmiesza ludzi w internecie. Opowie m.in., jak powstają jego dzieła i jak to się zmieniało na przestrzeni lat, bo Facecje działają już ponad dekadę.

W Toruniu odbędzie się także "Wielka bitwa na rymy", w której mogą brać udział uczestnicy wydarzenia. Jak podkreślają organizatorzy, tym razem częstochowskie rymy będą mile widziane.


***

Tytuł audycji: Kto pytał?

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Monika Dejnecka, WOAK w Toruniu

Data emisji: 30.03.2024

Godzina emisji: 12.15

aw/wmkor

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Smak i zapach przez internet? "To tylko kwestia czasu"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 09:51
W przyszłości użytkownicy wirtualnej rzeczywistości będą mogli wzbogacić swoje doznania o węch czy smak. - To futurologiczna wizja, nie zatrzymamy postępu technologicznego, ale możemy go kontrolować i o nim dyskutować, by ograniczyć kontrowersje - podkreślał strateg przyszłości Marcin Maciejewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mroczna ekologia w Zachęcie. Wokół wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 14:00
Mroczna ekologia podkreśla tajemniczość i złożoność ekologicznych problemów, które często pozostają poza zasięgiem ludzkiej świadomości. Koncept rozwinął Timothy Morton, a kuratorka Aleksandra Skowrońska uczyniła go osią ramową wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade" w warszawskiej Zachęcie.  
rozwiń zwiń