Nowe Technologie

Czy potrafimy rozpoznać fake newsa? Psycholog odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 14:21
Wykrywalność fake newsów jest mniejsza niż 40%. O skuteczności wykrywania przez internautów kłamstw w sieci mówiono podczas debaty na temat zwalczania fake newsów, zorganizowanej przez Polską Agencję Prasową.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: TippaPatt/ Shutterstock

Psycholog społeczny, doktor Leszek Mellibruda, powołując się na badanie, w którym grupa internautów przez pół roku miała świadomie kontrolować przepływ informacji, powiedział, że skuteczność ta wynosi poniżej 40 procent.

Zatem - jak się okazuje - większość nieprawdziwych przekazów nie została wychwycona. Mechanizm ten - w opinii Leszka Mellibrudy - jest szczególnie niebezpieczny dziś, w dobie pandemii, gdy dochodzi do na dezinformacji przykład na temat maseczek czy nadajników sieci 5G.

Biała plamka?

- Ludzie nie mają skłonności do sprawdzania informacji, a jeśli sprawdzają, to bardzo często to sprawdzanie jest dość płytkie. Mówimy tutaj o tak zwanej "białej plamce", że coś negatywnego dotyczy innych, a nie mnie.- zaznacza psycholog społeczny.

labolatorium naukowiec chemia badania shutterstock 1200.jpg
200 tys. złotych dla wybitnych naukowców. Znamy laureatów Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Według Leszka Mellibrudy, zwalczanie fake newsów utrudniają również inne mechanizmy psychologiczne, na przykład zjawisko "bańki informacyjnej”, zgodnie z którym ludzie dobierają dla siebie tylko te przekazy, które są zgodne z ich przekonaniami

Posłuchaj
00:53 10737319_1.mp3 Psycholog dr L. Mellibruda - skuteczność wykrywania przez internautów kłamstw w sieci wynosi poniżej 40 procent (IAR)

Zdaniem psychologa, badacze między innymi w Stanach Zjednoczonych opisali również nowe zjawisko, nazywane "niebieskim kłamstwem”. Dotyczy świadomego przekazywania nieprawdziwych informacji przez ludzi, którzy uzasadniają to "wyższym dobrem” ich frakcji, grupy lub partii politycznej.

kmp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Internetowe wideo pod nadzorem. Serwisy będą podlegać rejestracji

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 07:41
Serwisy, na których użytkownicy mogą umieszczać filmy, będą podlegać pod ustawę o radiofonii i telewizji. Tym samym będą też musiały zgłosić swoją działalność w KRRiT i wprowadzić mechanizmy blokujące małoletnim dostęp do szkodliwych treści - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń