Nowe Technologie

18-latek nielegalnie udostępniał transmisje sportowe. Spowodował straty sięgające 4 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 11:45
Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu zatrzymali mężczyznę, który nielegalnie udostępniał w sieci transmisje imprez sportowych. 18-latek spowodował straty sięgające 4 milionów złotych. Grozi mu do 3 lat więzienia.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock/Song_about_summer

Jak poinformowała w piątek podinsp. Iwona Liszczyńska z wielkopolskiej policji, sprawa miała swój początek we wrześniu ub. roku. Do poznańskich policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości internetowej zgłosił się wówczas organizator imprez sportowych o charakterze komercyjnym, które odpłatnie są transmitowane w sieci.

- Jak się okazało, podczas transmisji takich wydarzeń w minionym roku pracownicy firmy znaleźli w sieci źródło nielegalnego streamingu, dzięki któremu tysiące nieuprawnionych osób bez uiszczenia stosownej opłaty mogły śledzić wydarzenie. Pokrzywdzony właściciel platformy internetowej poniesione straty oszacował na blisko 4 miliony złotych. Sprawca pozostawał nieustalony, ponieważ korzystał z legalnie wykupionego dostępu przez inne osoby - wskazała.

fake news internet sieć shutter 1200 Song_about_summer.jpg
Najczęstsze oszustwa w sieci. Na co powinniśmy uważać?

Liszczyńska zaznaczyła, że policjantom udało się namierzyć "pirata internetowego". Jak wskazała, "nie było to łatwe, ponieważ sprawca skutecznie omijał zabezpieczenia zastosowane przez właściciela platformy i starannie zacierał ślady swojej działalności w sieci, wykorzystując zagraniczne serwery".

- Z myślą o dużym zasięgu nielegalnych transmisji wykupywał określone domeny internetowe przeznaczone do tego celu, a informację o tym fakcie zamieszczał na portalach społecznościowych oraz forach popularnych wśród entuzjastów tej formy rozrywki – dodała.

Na podstawie zgromadzonych dowodów 18-latek został zatrzymany w swoim domu w Świdniku. Śledczy zabezpieczyli należący do niego sprzęt komputerowy i telefony. W przeszłości młody mężczyzna nigdy nie był notowany przez policję.

Kilkanaście zaangażowanych osób

- Policjanci ustalili, że do przestępczego procederu sprawca zaangażował kilkanaście innych osób, które nakłaniał do zakupu i udostępniania różnych usług internetowych, dzięki czemu mógł prowadzić swoją nielegalną działalność. Zidentyfikowani wspólnicy sprawcy to osoby w wieku od 13 do 20 lat, mieszkający w różnych rejonach kraju. Żadna z tych osób nie uniknie konsekwencji prawnych, osoby nieletnie odpowiedzą przed sądem rodzinnym – podała.

shutterstock_1816579838-12.jpg
Raport KPMG: firmy chętnie przechodzą do chmury obliczeniowej, muszą jednak uważać na hakerów

Liszczyńska poinformowała, że mężczyzna usłyszał zarzuty z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przyznał się i złożył wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny oraz poręcznie majątkowe.

Czytaj także:

"Chciał zyskać uznanie w oczach innych piratów"

- W rozmowie ze śledczymi podejrzany nie ukrywał, że nie kierował się jedynie chęcią zarobku. Chciał zyskać uznanie w oczach innych piratów internetowych – zaznaczyła Liszczyńska.

18-latkowi za popełnione przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

30-latka straciła 160 tys. zł. Miała wyjechać w podróż z "tajwańskim aktorem"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 16:57
160 tys. zł - tyle straciła 30-letnia mieszkanka powiatu hrubieszowskiego (Lubelskie). Sądząc, że pomaga tajwańskiemu aktorowi przechować kosztowności i wyjedzie na Tajwan, została oszukana. Sprawą zajęła się policja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oferował wynajem fikcyjnego apartamentu nad Bałtykiem. 21-latek w rękach policji

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 11:44
Policjanci zatrzymali 21-latka z Wyszkowa (Mazowieckie), który oferował w internecie wynajem rzekomego apartamentu nad Bałtykiem. Do oferty dołączał fotografie obiektów znalezionych w sieci, a w ramach rezerwacji pobierał zaliczki i zaraz potem kontakt się z nim urywał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chińscy hakerzy używali narzędzi szpiegowskich z USA. Nowe ustalenia ekspertów cyberbezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 11:48
Chińscy szpiedzy używali w operacjach hakerskich oprogramowania napisanego przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) – ustalili badacze z Izraela. To przykład, jak narzędzia hakerskie opracowane przez rządy mogą być wykorzystane przeciwko nim.
rozwiń zwiń