Nowe Technologie

Sejm zajmie się cyberatakami. Müller: mam nadzieję, że będzie to możliwe w tym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 08:05
- Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się w poniedziałek wieczorem do marszałek Elżbiety Witek o zwołanie posiedzenia Sejmu w trybie niejawnym, by przedstawić skalę ataków cybernetycznych, które dotknęły Polskę - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Wyraził nadzieję, że odbędzie się ono w tym tygodniu.
Posłowie na sali obrad Sejmu
Posłowie na sali obrad SejmuFoto: twitter.com/@KancelariaSejmu
1200_haker_shutterstock.jpg
"Nowe oblicze współczesnej wojny". Premier o cyberataku na skrzynkę mailową Dworczyka

Rzecznik rządu, który był gościem Polsat News, został zapytany w kontekście ataku hakerskiego na skrzynkę mailową i media społecznościowe szefa KPRM Michała Dworczyka i jego żony, czy premier martwi się tym, co dzieje się w kwestii cyberataków.

Czytaj także:

- Skala ataków jest bardzo poważna i warto wspomnieć o tym, że pan premier Mateusz Morawiecki wczoraj wieczorem zwrócił się do pani marszałek Sejmu o zwołanie posiedzenia Sejmu w trybie niejawnym, czyli posiedzenia, które będzie wyłączone z jawności, aby przedstawić całą skalę bardzo szerokich ataków cybernetycznych, które dotknęły Polskę - poinformował Müller.

Zaznaczył, że nie może przekazać więcej szczegółów. - Ale chcemy zaprezentować taką informację na posiedzeniu Sejmu w trybie niejawnym - dodał.

hakerzy komputer f 1200.jpg
Włamanie na konta szefa KPRM. Bloger Nexta: atak ze strony Białorusi i Rosji

"Warto, żeby posłowie poznali te informacje"

Pytany, czy to premier lub szef MSWiA Mariusz Kamiński będzie tę informację przedstawiać, odpowiedział, że będą wyznaczone osoby, które omówią szczegółowo wyznaczone obszary.

- Myślę, że warto, żeby posłowie poznali te informacje, które w tej chwili mają charakter poufny bądź tajny, jak najszybciej. W związku z tym mam nadzieję, że będzie to możliwe w tym tygodniu - przekazał rzecznik rządu.

Müller potwierdził, że skala ataków jest duża. - To duża skala, która nie ogranicza się - tak jak by niektórzy oponenci nasi chcieli - tylko do jednej osoby, lecz dotyczy wielu osób - dodał rzecznik rządu.

Dopytywany, czy dotyczy to skrzynek mailowych, telefonów, odpowiedział, że w tej chwili mówimy o skrzynkach mailowych.

"Szeroko zakrojone działania dezinformacyjne"

Dworczyk w ubiegłym tygodniu oświadczył na Twitterze, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę e-mail i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe.

Podkreślił jednocześnie, że "w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny". Dworczyk ocenił, że "z całą pewnością można stwierdzić, iż celem tego typu cyberataków jest dezinformacja i w związku z tym właściwe służby specjalne RP prowadzą wszelkie niezbędne działania wyjaśniające".

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Minister tajne informacje czyta na papierze". Dr Piasecki o ataku hakerów na konto szefa KPRM

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 12:44
- Minister nie czyta na służbowym mailu, na telefonie, informacji tajnych. Minister czyta je na papierze - uspokajał na antenie Polskiego Radia 24 dr Bolesław Piasecki z Akademii Sztuki Wojennej, odnosząc się tym samym do cyberataku na konto ministra Michała Dworczyka i ujawnieniu tajnych informacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włamanie na skrzynkę mailową szefa KPRM. Paweł Szrot: to był wrogi atak wobec Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 09:26
– To był wrogi atak wobec Polski, ale nie przeceniałbym jego znaczenia. Efekt tego ataku miał charakter psychologiczny. Myślę, że Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zwróci na to uwagę – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń