Nowe Technologie

"Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej określonym grupom". Stanisław Szwed o szczegółach nowej ustawy

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 09:22
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pracy zdalnej. Reguluje ona jej zasady i warunki, na jakich ma być świadczona. O szczegółach mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Praca zdalna stała się coraz popularniejsza, także po odwołaniu pandemicznych restrykcji.
Praca zdalna stała się coraz popularniejsza, także po odwołaniu pandemicznych restrykcji.Foto: TippaPatt/ Shutterstock

W myśl nowych regulacji, pracodawcy nie będą mogli niektórym grupom odmówić pracy zdalnej.

- Ustawa wchodzi w życie po dwóch miesiącach, opiera się na zawarciu porozumienia między pracodawcą a organizacjami związkowymi, przedstawicielami załogi lub samym pracownikiem o powierzeniu pracy zdalnej - powiedział wiceminister.

- Jedna i druga strona musi się na to zgodzić, określa się koszty, gdzie praca ma być wykonywana. Ważne, że są wyjątki dla kobiet w ciąży, matek i ojców dzieci do 4 r.ż. - pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej. Jeżeli odmówi, musi to uzasadnić, bo może być przyczyna techniczna, z której nie będzie można tej pracy powierzyć. Również dla osób opiekujących się osobami niepełnosprawnymi, niedołężnymi pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej - wyjaśnił Stanisław Szwed.

Zamiast telepracy

Jednym z podstawowych założeń zmian kodeksowych jest zastąpienie obecnie obowiązujących przepisów o telepracy ujednoliconą instytucją pracy zdalnej.

Wprowadzone rozwiązania zakładają, że praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Czytaj także:

pg,iar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Czy praca zdalna będzie zapisana w Kodeksie Pracy? Znamy założenia nowelizacji

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 12:25
Do Sejmu trafił rządowy projekt zmian w Kodeksie Pracy. Przepisy mają uregulować pracę zdalną, którą obecnie opisuje jedynie specustawa covidowa. Zapisane jest w niej tylko tyle, iż pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków poza stałym miejscem pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na rynku pracy dostrzegamy nowe zjawiska". Zobacz, jaki model zatrudnienia wdraża coraz więcej firm

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 14:33
Hybrydowy model pracy wdrożyło dotąd 89 proc. firm. Większość osób pracuje w trybie zdalnym dwa-trzy dni w tygodniu - wynika z raportu Colliers. Jednocześnie co piąta firma planuje przejść na pracę w większym stopniu zlokalizowaną w biurze.
rozwiń zwiń