Nowe Technologie

Kraje UE ostatecznie zatwierdziły reformę prawa autorskiego. Przy sprzeciwie Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 14:46
Reforma prawa autorskiego, wywołująca kontrowersje w Unii Europejskiej, została ostatecznie zatwierdzona przez kraje członkowskie, przy sprzeciwie m.in. Polski. Akceptacja była formalnością, bo kilka dni wcześniej zielone światło dali ambasadorowie unijnych państw. Wtedy również Polska była przeciwko. Dyrektywę o prawie autorskim zatwierdził już także Parlament Europejski.
Audio
  • Kraje UE ostatecznie zatwierdziły reformę prawa autorskiego. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Internet
InternetFoto: Pixabay

W poniedziałek, kiedy unijne kraje stawiały kropkę nad "i", przeciwko było siedem państw - oprócz Polski także Estonia, Finlandia, Holandia, Luksemburg, Szwecja i Włochy. Nie wystarczyło to jednak, żeby zablokować wejście w życie regulacji. Od głosu wstrzymały się: Belgia i Słowenia. Polska podtrzymała swoje zastrzeżenia i argumentowała, że uzgodniona reforma nie gwarantuje równowagi między ochroną praw autorskich na rynku cyfrowym a interesami obywateli i firm.

acta2-free-1200.jpg
Pięć krajów, w tym Polska, sprzeciwiło się reformie prawa autorskiego

Negocjacje w sprawie tej reformy wywołały wiele emocji i podziałów wśród państw członkowskich Unii i w europarlamencie. Przeciwnicy przestrzegali przed cenzurą w internecie, bo treści zamieszczane w sieci mają być filtrowane pod kątem praw autorskich. Zwolennicy mówili o konieczności ochrony twórców i wydawców, którzy powinni czerpać zyski z wykorzystywania i rozpowszechniania ich materiałów w sieci. Płacić im będą musieli internetowi giganci, ale pojawiły się obawy, że będzie to zbyt obciążające także dla małych firm. Ostatecznie jednak większość unijnych rządów i w Parlamencie Europejskim opowiedziała się za zatwierdzeniem reformy.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak