Nowe Technologie

Hiszpańskie media: reklamy w Google zdrożały. Wszystko przez nowy podatek

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 05:36
Gigant technologiczny Google podjął decyzję o podniesieniu w Hiszpanii o 2 proc. cen reklam - wynika z ustaleń dziennika "El Mundo". Firma chce w ten sposób odzyskać środki, jakie w ramach tzw. podatku cyfrowego nałożył nań od stycznia rząd Pedro Sancheza.
El Mundo przekonuje, że wzrost cen reklam Google to skutek wprowadzenia podatku cyfrowego
"El Mundo" przekonuje, że wzrost cen reklam Google to skutek wprowadzenia podatku cyfrowegoFoto: PixieMe/ Shutterstock

Według ustaleń wydawanej w Madrycie gazety już 1 maja koszt reklam u firmy Google będzie większy o 2 proc. Dziennik wskazał, że podwyżka jest bezpośrednią konsekwencją nowego podatku, co potwierdzili ze swej strony przedstawiciele amerykańskiego koncernu.

facebook google 1200 forum.jpg
Facebook i Google będą płacić australijskim mediom za newsy. Parlament przyjął nowe prawo

"El Mundo" odnotowuje też w środę, że zwolennikami obciążenia koncernu Google i podobnych mu firm podatkiem od określonych usług cyfrowych, powszechnie nazywanym "taksą Google" lub "podatkiem cyfrowym", były - oprócz socjalistów - lewicowe oraz skrajnie lewicowe ugrupowania w hiszpańskim parlamencie.

Czytaj także: 

W trakcie debaty parlamentarnej część posłów ugrupowań opozycji: centroprawicowej Partii Ludowej (PP), konserwatywnego Vox i liberalnej Partii Obywatele (Cs), wskazywała, że duże spółki zajmujące się działalnością reklamową płacą już w Hiszpanii podatki VAT oraz CIT. Deputowani z tych ugrupowań przestrzegali przed widmem podniesienia wartości reklam przez gigantów internetowych, takich jak Google.

Nawet miliard euro w budżecie

Taksa Google zaczęła obowiązywać w Hiszpanii od 1 stycznia 2021 r. Podatek ten stanowi 3 proc. od wartości wpływów osiąganych w ciągu roku z reklam, doradztwa online lub podmiotów sprzedających bazy danych. Nowym podatkiem objęte są firmy, które w Hiszpanii generują roczny obrót na poziomie 3 mln euro lub - gdy, ich wpływy na świecie sięgają 750 mln euro.

Centrolewicowy rząd Pedra Sancheza, z którego inicjatywy w październiku 2020 r. zatwierdzono nowy podatek, szacuje, że w ciągu roku państwo zyska dzięki niemu ponad 1 mld euro. 


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Australia na wojnie z Microsoftem? Google'a może zastąpić wyszukiwarka Bing

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 16:40
- Wyszukiwarka Bing firmy Microsoft może zastąpić usługę Google'a, jeśli koncern ten zdecyduje się wycofać ją z australijskiego rynku ze względu na nowe regulacje prawne - powiedział premier Australii Scott Morrison cytowany przez agencję Associated Press.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Google musi zapłacić ponad 1 mln euro. Francja karze za "mylący" ranking hoteli

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 14:25
Francuskie władze ukarały w poniedziałek koncern Google karą 1,1 mln euro za stworzenie własnego rankingu hoteli, który mógł być "mylący" dla użytkowników.
rozwiń zwiń