Nowe Technologie

Brak zdjęcia protestującego na Tiananmen w wyszukiwarce. Microsoft się tłumaczy: to przez przypadkowy błąd ludzki

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 09:52
W 32. rocznicę masakry na placu Tiananmen w Pekinie należąca do Microsoftu wyszukiwarka Bing przez pewien czas nie pokazywała "Tank Mana" - słynnego zdjęcia mężczyzny próbującego zatrzymać kolumnę czołgów na placu. Firma wyjaśniła, że był to "przypadkowy błąd ludzki".
Zdjęcie z protestów na Tiananmen
Zdjęcie z protestów na TiananmenFoto: Str Old / Reuters / Forum

Użytkownicy na całym świecie, w tym w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Singapurze, zgłaszali w rocznicę masakry w piątek, że wyszukiwarka nie pokazuje znanej fotografii, co wzbudziło obawy o cenzurowanie jej wyników - przypomina agencja Reutera.

shutt kabel 1200.jpg
98 proc. ruchu w internecie odbywa się pod wodą. W kładzeniu podmorskich kabli przodują cyfrowi giganci

"Przypadkowy błąd ludzki"

Microsoft przekazał, że problem został spowodowany "przypadkowym błędem ludzkim", a firma pracuje nad jego naprawieniem. Nie podano szczegółów. Po kilku godzinach w wyszukiwarce znów można było zobaczyć słynne zdjęcie.

"Tank Manem" nazywa się nieznanego mężczyznę, który 5 czerwca 1989 roku stanął naprzeciwko jadącej przez plac Tiananmen kolumny czołgów. Przedstawiająca tę scenę, znana na całym świecie fotografia jest uznawana za symbol oporu i buntu.

Czytaj także:

W nocy z 3 na 4 czerwca 1989 roku chińskie wojsko otworzyło ogień do tysięcy demonstrujących w Pekinie studentów, robotników i przedstawicieli inteligencji domagających się reform i swobód obywatelskich. Chińskie władze nakazują cenzurowanie w internetowej przestrzeni tego państwa wszelkich odniesień do brutalnego tłumienia tych protestów. Według różnych szacunków mogło wówczas zginąć nawet kilka tysięcy osób.

Bing to jedna z niewielu zachodnich wyszukiwarek, która działa w Chinach, w których podporządkowuje się panującej tam cenzurze - pisze Reuters. Agencja dodaje, że duża część zespołu Binga, w tym grupy zajmującej się oprogramowaniem służącym do wyszukiwania obrazów, pracuje w Chinach.

dz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Hackowanie "na wszelki wypadek". FBI włamywało się do komputerów, by usunąć zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 07:37
Departament Sprawiedliwości USA przyznał w czwartek, że Federalne Biuro Śledcze (FBI) włamywało się do niezabezpieczonych komputerów firm, by usunąć z nich zagrożenia wynikające ze złośliwego oprogramowania, które zainstalowali na nich hakerzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cyberataki narzędziem do osiągania celów politycznych". Rosyjscy hakerzy zaatakowali ponad 150 organizacji

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 09:55
Microsoft poinformował, że rosyjscy hakerzy odpowiedzialni za zeszłoroczny atak na program SolarWinds, obsługujący m.in. agencje rządowe USA, tym razem uderzyli w ponad 150 organizacji, w tym organizacje humanitarne i broniące praw człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfrowi giganci będą opodatkowani? Tak wynika z porozumienia państw G7

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 12:30
Grupa G7, która skupia najbardziej rozwinięte gospodarczo państwa zachodnie, osiągnęła w sobotę przełomowe porozumienie w sprawie opodatkowania globalnych firm i wprowadzenia minimalnej stawki podatku od przedsiębiorstw na poziomie 15 proc.
rozwiń zwiń