Nowe Technologie

Użytkownicy portali randkowych na celowniku oszustów. Nowy sposób na wyłudzenia

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2024 08:51
Osoby randkujące w sieci coraz częściej padają ofiarami oszustów. Eksperci ostrzegają przed zjawiskiem nazywanym "pig butcheringiem". 
Użytkownicy portali randkowych na celowniku cyberprzestępców
Użytkownicy portali randkowych na celowniku cyberprzestępcówFoto: Fabian Sommer/dpa Dostawca: PAP/DPA.

"Pig butchering" to nakłanianie użytkowników portali randkowych do zakupu kryptowalut.

"Nie każdy amant ma dobre intencje" - ostrzega specjalista do spraw bezpieczeństwa w sieci, Michał Ostasz. Internetowi oszuści przez długie tygodnie zdobywają zaufanie na portalach randkowych. Później proponują szybki zarobek, sugerując inwestycje w kryptowaluty. Jeśli flirtująca osoba złapie się w sidła i wpłaci pieniądze, oszust znika bez śladu.

Nowy sposób na wyłudzenia

Eksperci radzą, aby podczas rozmów przez komunikatory randkowe czy portale społecznościowe zawsze wykazywać się dużą ostrożnością. Naszą czujność powinna wzbudzić propozycja zbyt szybkiego przejścia na prywatną formę komunikacji, na przykład na WhatsApp, albo zbyt częste wspominanie w konwersacji o inwestycjach w kryptowaluty.

Posłuchaj
00:22 12821206_2.mp3 "Nie każdy amant ma dobre intencje" - ostrzega specjalista do spraw bezpieczeństwa w sieci, Michał Ostasz (IAR)

Internetowi oszuści działają najczęściej według podobnego schematu. Usypiają czujność ofiary, pozwalając jej zarobić na kryptowalutach niewielkie sumy. Kiedy ofiara uzna, że słusznie zainwestowała, przestępcy zaczynają wywierać większą presję i nakłaniają do inwestowania większych sum. Po ich wpłaceniu znikają bez śladu.

Posłuchaj
00:18 12821206_1.mp3 Eksperci radzą, aby podczas rozmów przez komunikatory randkowe czy portale społecznościowe zawsze wykazywać się dużą ostrożnością (IAR)

***

Pierwsze cyberoszustwa z wykorzystaniem "pig butcheringu" miały miejsce na początku pandemii COVID-19. Wtedy oszuści działali głównie w Azji, raczej dość nieudolnie. Obecnie są to wyspecjalizowane cybergangi, które w dodatku oferują swoje usługi innym przestępcom działającym w sieci.

iar/as/wmkor

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak